| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Jaka stawka PCC od hipoteki?

Jaka stawka PCC od hipoteki?

W jaki sposób ustalić należy stawkę podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu ustanowienia hipoteki w związku z wejściem w życie ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece?

Z dniem 20 lutego 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 131, poz. 1075).

Ta ustawa nowelizująca wprowadziła szereg zmian w kształcie i funkcjonowaniu ksiąg wieczystych i hipoteki. Jedną z nich jest zniesienie podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną.

Likwidując ten podział, nowelizacja pozostawiła tylko jeden rodzaj hipoteki umownej – hipotekę.

W nowym stanie prawnym nawiązuje ona do modelu dawnej hipoteki kaucyjnej zabezpieczając zarówno wierzytelności istniejące, jak i przyszłe oraz odsetki, koszty postępowania i inne świadczenia uboczne wskazane w dokumencie będącym podstawą wpisu do księgi wieczystej – akcie notarialnym lub oświadczeniu bankowym.

Polecamy: Czy wydanie dla studenta zaświadczenia o średniej podlega opłacie skarbowej?

Zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, hipoteka zabezpiecza wierzytelność pieniężną, w tym również wierzytelność przyszłą.

Jednocześnie na podstawie art. 69 ww. ustawy, hipoteka zabezpiecza mieszczące się w sumie hipoteki roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne, jeżeli zostały wymienione w dokumencie stanowiącym podstawę wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Hipoteką można również zabezpieczyć kilka wierzytelności z różnych stosunków prawnych przysługujących temu samemu wierzycielowi, albo kilka wierzytelności przysługujących różnym podmiotom, a służącym sfinansowaniu tego samego przedsięwzięcia.

Polecamy: Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Przepisy ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (jednolity tekst Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.) – dalej zwanej „uPCC”, nie odwołują się do pojęć: hipoteka zwykła lub hipoteka kaucyjna wskazując, iż przedmiotem opodatkowania jest ustanowienie hipoteki (art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h uPCC).

Zastosowanie odpowiedniej stawki podatku, na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 7 uPCC, jest uzależnione od rodzaju zabezpieczonych wierzytelności.

W przypadku, gdy ustanowiona zostanie hipoteka zabezpieczająca wyłącznie wierzytelności istniejące – podatek wyniesie 0,1% od łącznej kwoty zabezpieczonych wierzytelności. W przypadku natomiast ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie zarówno wierzytelności istniejącej, jak i wierzytelności o wysokości nieustalonej np. w sytuacji zabezpieczenia całości wierzytelności kredytowych (kapitału kredytu, roszczenia o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania, jak również inne roszczenia o świadczenia uboczne) lub w przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej, stawka podatku wyniesie 19 zł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Michał Stępień

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK