| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Kiedy powstaje obowiązek zapłaty PCC przy umowie pożyczki?

Kiedy powstaje obowiązek zapłaty PCC przy umowie pożyczki?

Czy obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy pożyczki powstaje w momencie przekazania pieniędzy będących przedmiotem tej umowy?

Odpowiedź KIP:

Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649, z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku.

Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych nie zawiera własnych definicji, dlatego w celu zdefiniowania pojęć użytych w przepisach tej ustawy należy odwołać się do innych regulacji, w tym zawartych w prawie cywilnym.

Polecamy: Kontrola podatkowa

W myśl art. 720 Kodeksu cywilnego, istota umowy pożyczki polega na zobowiązaniu się dającego pożyczkę do przeniesienia, na własność biorącego pożyczkę, określonej ilości pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorącego do zwrotu tej samej ilości pieniędzy albo rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych, stosownie do art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej. Umowa pożyczki jest umową konsensualną i dochodzi do skutku przez samo zgodne porozumienie stron.

Wyrażenie zgodnego oświadczenia woli przez strony stanowi więc o zawarciu umowy pożyczki, a tym samym o powstaniu obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Ani wydanie przedmiotu pożyczki później niż w chwili zawarcia umowy, ani prawo dochodzenia jego wydania nie zmienia konsensualnego charakteru tej czynności i nie ma znaczenia dla ustalenia chwili powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Umowa pożyczki podlega bowiem podatkowi od czynności cywilnoprawnych niezależnie od faktu wydania jej przedmiotu, a obowiązek podatkowy powstaje z mocy prawa już z chwilą zawarcia umowy.

Podsumowując, dla powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, z tytułu zawarcia umowy pożyczki, nie jest istotny termin realizacji umowy, ani ustalony przez strony sposób jej realizacji.

Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego
z dnia 16 lutego 2010 r., sygn. akt II FSK 1548/08.

Polecamy serwis: Urząd skarbowy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Łomozik

Dyplomowany konsultant feng shui

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »