| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > W jakiej kwocie zapłacimy PCC od ustanowienia hipoteki?

W jakiej kwocie zapłacimy PCC od ustanowienia hipoteki?

Zamierzam podpisać umowę kredytu bankowego. Zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości należącej do mojej mamy. Z projektu umowy kredytowej wynika, że hipoteka zabezpieczać będzie kapitał kredytu w kwocie określonej w umowie oraz odsetki, ewentualne odsetki karne oraz inne należności wskazane w umowie, których wysokości w chwili zawarcia umowy nie można określić. Ile wyniesie podatek od czynności cywilnoprawnej od ustanowienia hipoteki.

Nie ma wątpliwości, że czynność cywilnoprawna w postaci ustanowienia hipoteki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Obowiązek podatkowy powstaje tu z chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki lub zawarcia umowy ustanowienia hipoteki i spoczywa na składającym oświadczenie woli o ustanowieniu hipoteki.

Podstawą opodatkowania, co do zasady, jest wartość przedmiotu czynności cywilnoprawnej, którą w przypadku ustanowienia hipoteki stanowi kwota zabezpieczanej wierzytelności.

Zastosowanie odpowiedniej stawki podatku, jest uzależnione od rodzaju zabezpieczonych wierzytelności.

W przypadku, gdy ustanowiona zostanie hipoteka zabezpieczająca wyłącznie wierzytelności istniejące (oznaczone co do kwoty) – podatek wyniesie 0,1% od łącznej kwoty zabezpieczonych wierzytelności.

W przypadku natomiast ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie zarówno wierzytelności istniejącej, jak i wierzytelności o wysokości nieustalonej np. w sytuacji zabezpieczenia całości wierzytelności kredytowych (kapitału kredytu, roszczeń o odsetki oraz o przyznane koszty postępowania) lub w przypadku ustanowienia hipoteki na zabezpieczenie wierzytelności o wysokości nieustalonej, stawka podatku wyniesie 19 zł.

W opisanej sytuacji, przysługująca podatnikowi wierzytelność wynikająca z umowy kredytu, na którą składa się wskazany w umowie kredytowej kapitał kredytu (w wysokości oznaczonej) wraz z odsetkami, odsetkami karnymi oraz innymi należnościami, których sposób naliczania określony jest w umowie kredytowej, a których wysokości nie można określić w chwili zawarcia umowy - stanowi łącznie wierzytelność w wysokości nieokreślonej.

Ustanowienie hipoteki tytułem zabezpieczenia kredytu oraz odsetek, jako wierzytelność w kwocie nieokreślonej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w kwocie 19 zł.

W świetle obowiązujących przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, brak jest również podstaw do stosowania dwóch stawek podatkowych od ustanowienia jednej hipoteki, nawet jeżeli hipoteka ta zabezpiecza zarówno wierzytelności istniejące, jak i wierzytelności o wysokości nieustalonej.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Jeżeli zatem suma hipoteki obejmuje wierzytelność istniejącą (kwota kredytu) oraz przynajmniej jedną wierzytelność o wysokości nieustalonej (odsetki, odsetki umowne), czynność taka opodatkowana jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zastosowaniu stawki w wysokości 19 zł.

Przypomnijmy, że 20 lutego 2011 r. została znowelizowana ustawa o księgach wieczystych i hipotece. Nowe przepisy umożliwiają ustanowienie tylko hipoteki, która obejmuje wszystkie zobowiązania, ponieważ z ustawy usunięto podział na hipotekę kaucyjną i zwykłą.

Jaka stawka PCC od hipoteki?

Podstawa prawna:

-  art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. h), art. 4 pkt 8, art. 6 ust. 1 pkt 10, art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych,

- ustawa z dnia 26 czerwca 2009 r. o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 131 poz. 1075).

Interpretacje i wyjaśnienia:

- pismo Zastępcy Dyrektora Departamentu Podatków Lokalnych z 3 czerwca 2011 r., nr PL/LM/830/42/CHI/11/133,

- interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 31 maja 2011 r. nr ILPB2/436-50/11-2/WS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK