| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Założenie spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wnoszonych przez wspólników, pomniejszona o koszty utworzenia spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.

Zaznaczył jednocześnie, że wartość przedsiębiorstwa wskazana w umowie, będzie odpowiadać wartości netto (pomniejszonej o amortyzację) wszystkich wnoszonych aktywów po pomniejszeniu o wartość zobowiązań.


Zgodnie z powyższą formułą, podstawę opodatkowania PCC można byłoby określić wyłącznie na podstawie ewidencji rachunkowej prowadzonej przez wspólnika,  wnoszącego przedsiębiorstwo. Wobec tego nie byłoby potrzeby ustalania jego wartości rynkowej w oparciu o dane z innych źródeł.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Wkłady wyceniają wspólnicy

W odpowiedzi na wniosek Dyrektor IS wydał interpretację, w której zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy w całej rozciągłości. Zastrzegł jedynie, że przedmiotem opodatkowania PCC jest nie tyle wniesienie wkładu, co utworzenie spółki. Niemniej jednak, to właśnie wniesienie wkładu ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania.

W finałowej części interpretacji Dyrektor zajął się kluczowym dla sprawy przepisem, czyli wspomnianym powyżej art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PCC. Stwierdził przy tym, że zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów, która – jak dodał – „winna być wyceniona przez wspólników przy zawieraniu umowy spółki”.

Następnie zaaprobował sposób wyceny zaproponowany przez wnioskodawcę. Można zatem uznać, że wartość wkładu w postaci całego przedsiębiorstwa równa jest – dla celów PCC – sumie wartości netto wszystkich aktywów pomniejszonej o wartość zobowiązań.

PCC od umowy spółki (jak też zmiany umowy spółki) pobiera się w wysokości 0,5% podstawy opodatkowania. Ponadto obowiązek zapłaty podatku ciąży na samej spółce. Reguły szczególne dotyczą tylko spółki cywilnej: utworzenie takiej spółki lub zmiana jej umowy pociągają za sobą opodatkowanie wspólników, a nie spółki (nie zmienia się jednak stawka - wynosi 0,5% tak samo, jak w przypadku innych spółek). 

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK