| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Założenie spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wnoszonych przez wspólników, pomniejszona o koszty utworzenia spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.

Gdy przedmiotem wkładu jest całe przedsiębiorstwo, można przyjąć, że – dla celów PCC – jego wartość równa jest sumie wartości aktywów netto po pomniejszeniu o wartość zobowiązań przejętych przez spółkę razem z przedsiębiorstwem.

Wobec tego, ustalenie podstawy opodatkowania PCC nie wymaga określania wartości rynkowej przedsiębiorstwa. 

Powyższe stwierdzenia, to zasadnicze tezy wynikające z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 września 2011 r. (sygn. IPPB2/436-283/11-2/MZ).

Utworzenie spółki podlega PCC

Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, polegającą na produkcji profili do budownictwa. W pewnym momencie postanowił on zrestrukturyzować działalność przez utworzenie, wraz z inną osobą fizyczną, spółki komandytowej. Zgodnie z powziętym planem, całe przedsiębiorstwo – prowadzone dotąd jednoosobowo – zostałoby wniesione do wspomnianej spółki, zaś spółka kontynuowałaby jego działalność. 

Przedmiotem aportu byłby zatem cały kompleks majątkowy, składający się na przedsiębiorstwo, czyli m.in. wszystkie aktywa, koncesje, licencje, zezwolenia, tajemnice przedsiębiorstwa, a także zobowiązania, w tym kredyty bankowe, zobowiązania publiczno-prawne i zobowiązania wobec dostawców.

Zważywszy, że utworzenie spółki komandytowej, jak każdej innej spółki, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przedsiębiorca zastanawiał się, jak ustalić podstawę wymiaru tego podatku w przypadku wniesienia całego przedsiębiorstwa. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PCC przy zawarciu umowy spółki osobowej (do takich spółek należy spółka komandytowa) podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów.

Warto również pamiętać, że podstawę opodatkowania można pomniejszyć o koszty związane z tworzeniem spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC; należą do nich wynagrodzenie notariusza (wraz z podatkiem od towarów i usług), opłata sądowa związana z wpisem do rejestru przedsiębiorców i opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Polecamy: Kontrola podatkowa

Jak określić wartość przedsiębiorstwa

Z punktu widzenia przedsiębiorcy kluczowe znaczenie miało pytanie o sposób ustalenia wartości wkładu w sytuacji, gdy nie chodzi o pojedyncze składniki majątkowe, ale całe przedsiębiorstwo.

Dla wyjaśnienia tej kwestii przedsiębiorca złożył wniosek o interpretację do Dyrektora IS w Warszawie. We wniosku sformułował stanowisko, wedle którego – dla celów PCC – wartość wkładu powinna odpowiadać wartości przedsiębiorstwa określonej w umowie spółki.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK