| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

PCC

Zwrot aportu, a podatek od czynności cywilnoprawnych

Aktualizacja: 25.01.2013

Czy zwrot wspólnikowi spółki jawnej wniesionego wkładu niepieniężnego w naturze (aportu) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Sprzedaż udziałów zagranicznej spółki – opodatkowanie PCC

Aktualizacja: 16.01.2013

Sprzedaż udziałów w spółkach, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (zwanym dalej PCC). Wątpliwości pojawiają się jednak, w przypadku gdy krajowy podmiot (posiadający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Polski) zbywa prawa majątkowe w postaci udziałów w zagranicznej spółce. »

Czy pożyczka od znajomego może być nieopodatkowana?

Aktualizacja: 12.12.2012

PCC obejmuje swoim zakresem opodatkowania między innymi umowę pożyczki. Wyjątkiem od tego przypadku są zwolnienia. Należą do nich pożyczki udzielane w gronie znajomych. Są one jednak ograniczone kwotowo. »

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Aktualizacja: 12.12.2012

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku. »

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Aktualizacja: 04.12.2012

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych? »

Małżonek wspólnika pożycza spółce – czy trzeba płacić PCC?

Aktualizacja: 02.11.2012

Co do zasady pożyczki pieniężne podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Czasem jednak nie trzeba płacić PCC, jeżeli pożyczkodawca jest blisko spokrewniony z pożyczkobiorcą. »

Nabycie udziałów w spółce z o.o. w celu umorzenia – czy trzeba płacić PCC?

Aktualizacja: 14.08.2012

Czy nabycie przez Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością własnych udziałów od udziałowców w celu ich umorzenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych? »

Przedawnienie nie jest konstytucyjnie chronionym prawem podatnika

Aktualizacja: 27.08.2012

Tak uznał Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 19 czerwca 2012 r. (sygn. P 41/10) rozpoznając pytanie prawne WSA w Warszawie dotyczące przedawnienia zobowiązania podatkowego powstałego z tytułu zawarcia umowy pożyczki. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidują ponowne powstanie zobowiązania podatkowego (i to liczonego wg dziesięciokrotnie wyższej 20 % stawki podatku) od tej samej pożyczki, po przedawnieniu pierwszego zobowiązania podatkowego z tego tytułu. »

PCC od podwyższenia kapitału zakładowego – wyrok TSUE w sprawie Pak-Holdco

Aktualizacja: 07.05.2012

W dniu 16 lutego 2012 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok w sprawie Pak-Holdco Sp. z o.o. (C-372/10). Dotyczyła ona opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) podwyższenia kapitału zakładowego poprzez wniesienie aportu. »

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

Aktualizacja: 05.04.2012

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego. »

Córka pożycza pieniądze matce bez PCC - nawet z rachunku męża

Aktualizacja: 30.03.2012

Na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwolnione od tego podatku są pożyczki zawierane w obrębie najbliższej rodziny, jak np. pożyczka udzielana matce przez córkę. Jeżeli córka jest zamężna, a w jej małżeństwie obowiązuje wspólnota majątkowa, córka może – bez zgody męża – udzielać pożyczek w ramach zarządzania majątkiem wspólnym. Taka pożyczka jest objęta zwolnieniem, także wtedy, gdy wypłata jest dokonywana ze środków zgromadzonych na rachunku męża. »

Podwyższenie wartości wkładów w spółce osobowej – czy trzeba płacić PCC?

Aktualizacja: 24.02.2012

Kwestie opodatkowania czynności podwyższenia wartości wkładów w spółce reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), zwana dalej ustawą oraz Dyrektywa Rady 2008/7 WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. »

Jaki wpływ na wymiar PCC ma opinia biegłego?

Aktualizacja: 27.01.2012

Opinia biegłego odnośnie wartości przedmiotu sprzedaży może zweryfikować podstawę opodatkowania PCC (czyli cenę sprzedaży wskazaną w umowie). Co robić, kiedy opinia biegłego jest nietrafna i zawyża podstawę opodatkowania? Wydaje się, że podatnik może taką opinię podważyć, ale wymaga to nieco innych środków niż te, które zostały wybrane w przedstawionym sporze. »

Podatek od czynności cywilnoprawnych - vademecum

Aktualizacja: 17.09.2014

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych? Co podlega opodatkowaniu, jak i kiedy się rozliczyć? Komu przysługują zwolnienia? »

Opłata skarbowa – poradnik

Aktualizacja: 19.10.2011

Opłata skarbowa obciąża pełnomocnictwa, którymi posługujemy się w sprawach sądowych i sprawach urzędowych. Ponadto płacimy opłatę skarbową przy okazji najróżniejszych czynności urzędowych od sporządzenia aktu małżeństwa, poprzez najróżniejsze wpisy, zezwolenia, pozwolenia, zaświadczenia, na testamencie urzędowym skończywszy. Warto więc wiedzieć kiedy i ile przyjdzie nam zapłacić. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »