| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Zakład pracy chronionej nie płaci PCC od nabycia samochodu

Podatnik prowadzący przedsiębiorstwo posiadające status pracy chronionej nabył w drodze umowy sprzedaży od osoby fizycznej samochód osobowy. Czy w związku z tym nabyciem, podatnik będzie zwolniony od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych?

Zakład pracy chronionej

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721,
z późn. zm.) prowadzący zakład pracy chronionej spełniający warunek, o którym mowa
w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b, lub zakład aktywności zawodowej w stosunku do tego zakładu jest zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.

Czy przedsiębiorca kupujący firmowy samochód musi płacić PCC?

Z literalnego brzmienia ww. przepisu wynika, iż skorzystanie z określonego w nim zwolnienia jest możliwie, gdy zostaną spełnione łącznie 2 przesłanki:

1. podatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych (w przypadku umowy sprzedaży - kupujący) jest prowadzący zakład pracy chronionej spełniający warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b, lub zakład aktywności zawodowej,

Kiedy pracodawca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej?

2. czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu.

W sytuacji więc, gdy w analizowanym przypadku, nabycia samochodu osobowego dokonał podmiot prowadzący zakład pracy chronionej spełniający warunek, o którym mowa w art. 28 ust. 1 pkt 1 lit. b, a czynność przez niego dokonana pozostawała w bezpośrednim związku
z prowadzeniem zakładu, może on skorzystać ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o rehabilitacji zawodowej
i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Polak

Ekspert

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »