| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Wypłata dywidendy w formie przekazania udziałów - skutki w PCC

Przeniesienie własności udziałów w spółce kapitałowej jest czasem dokonywane w ramach wypłaty dywidendy (dywidenda niepieniężna). Takie przeniesienie nie zostało wymienione w katalogu transakcji opodatkowanych podatkiem od czynności cywilnoprawnych i dlatego nie wywołuje żadnych skutków na gruncie tego podatku.

Tak uznał Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 listopada 2012 r., wydanej w imieniu Ministra Finansów (nr IPPB2/436-446/12-2/MZ).

Uproszczenie struktury kapitałowej

Dywidenda w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Sprawa dotyczyła polskiej spółki kapitałowej (zwanej dalej „spółką dominującą”), która była właścicielem spółki holdingowej z siedzibą Luksemburgu. Ta ostatnia miała 100% udziałów w innej jeszcze spółce polskiej („spółka podporządkowana”).

Osoby odpowiedzialne za kierowanie całą grupą, podjęły decyzję o uproszczeniu jej struktury kapitałowej. Zgodnie z przyjętą koncepcją, spółka dominująca miała zostać bezpośrednim właścicielem 100% udziałów w spółce podporządkowanej bez pośrednictwa spółki z Luksemburga.

Najprostszą metodą, by osiągnąć taki stan rzeczy było doprowadzenie do tego, by spółka z Luksemburga sprzedała wspomniane 100% udziałów – spółce dominującej.

Jak wysokie dywidendy wypłacą spółki?

Niestety, minusem takiego scenariusza byłby obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, jaki ciążyłby na spółce dominującej. Zgodnie z przepisami ustawy o PCC - w szczególności art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) - podatek ten byłby równy 1% wartości rynkowej sprzedawanych udziałów.

Nasza mała optymalizacja

Dla uniknięcia tego obciążenia, pracownicy spółki dominującej zaproponowali scenariusz alternatywny: udziały w spółce podporządkowanej zostałyby przekazane przez spółkę z Luksemburga jako dywidenda niepieniężna.

Autor tego pomysłu był zdania, że takie przekazanie nie wywoła żadnych skutków na gruncie PCC. Dla potwierdzenia prawidłowości tego stanowiska, spółka dominująca złożyła wniosek o interpretację do Dyrektora IS w Warszawie.

Zbycie udziałów w spółkach osobowych

Po rozpatrzeniu wniosku, dyrektor wydał interpretację, w której przyznał, że - istotnie - przekazanie udziałów tytułem dywidendy niepieniężnej nie pociąga za sobą żadnych skutków w zakresie PCC.

Uzasadniając interpretację, przypomniał że podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy jedynie ściśle określonych transakcji, przy czym ich katalog – zamieszczony w art. 1 ustawy o PCC – ma charakter zamknięty. We wspomnianym katalogu nie uwzględniono wypłaty dywidendy niepieniężnej i dlatego przeniesienie udziałów tytułem takiej dywidendy nie jest opodatkowane PCC.

Jak pozbyć się udziałów w spółce z o. o.?

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK