| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczka od znajomego może być nieopodatkowana?

Czy pożyczka od znajomego może być nieopodatkowana?

PCC obejmuje swoim zakresem opodatkowania między innymi umowę pożyczki. Wyjątkiem od tego przypadku są zwolnienia. Należą do nich pożyczki udzielane w gronie znajomych. Są one jednak ograniczone kwotowo.

Głównym atutem pożyczek zawieranych w gronie znajomych jest nie tylko szybkość i dostępność, ale przede wszystkim stosunkowo niski koszt.  Nie bez znaczenia wydaje się przy tym fakt, iż w razie spełnienia określonych warunków, podatek z tytułu zaciągnięcia takiej pożyczki, nie zostanie naliczony.

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Opodatkowanie wg stawki 2%

Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić
tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. 
Przy czym, umowa pożyczki, której wartość przenosi pięć milionów złotych, powinna zostać zawarta na piśmie

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Zawarcie wspomnianej umowy łączy się z powstaniem obowiązku podatkowego, na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych, co zostało wskazane w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Podatek ten, w wysokości 2% pożyczonej kwoty,  obciąża pożyczkobiorcę, który jest zobowiązany w ciągu 14 dni dokonać zapłaty, składając przy tym wypełnioną deklarację PCC-3.

Czy pożyczki w rodzinie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych?

Zwolnienie 

Od powyższej zasady przepisy prawa podatkowego przewidują jednak możliwość skorzystania
ze zwolnienia, które pozwala uniknąć konieczności odprowadzenia podatku do urzędu skarbowego także wtedy, gdy strony nie są ze sobą spokrewnione.  

Podatek od umowy pożyczki

Od podatku od czynności cywilnoprawnych, zwalnia się bowiem także pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między innymi podmiotami niż najbliższa rodzina lub osoby zaliczane do tzw. I grupy podatkowej (zalicza się do niej małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów),  do łącznej wysokości nieprzekraczającej kwoty:

  • 5 000 zł - od jednego podmiotu;
  • 25 000 zł - od wielu podmiotów;

Limit ten jest przyznany na 3 kolejne lata kalendarzowe. Oznacza to, że osoby, które zmuszone są do szukania wsparcia u znajomych więcej niż jeden raz, pożyczane kwoty muszą sumować, pilnując wskazanego limitu. Po przekroczeniu kwot uprawniających do zwolnienia od nadwyżki trzeba zapłacić podatek.

Elżbieta Węcławik, Tax Care

Adam Bujalski, księgowy Tax Care

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »