| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Nabycie rzeczy w drodze egzekucji sądowej nie podlega PCC

Nabycie rzeczy w drodze egzekucji sądowej nie podlega PCC

Nabycie rzeczy ruchomych, jak również nieruchomości w drodze egzekucji sądowej nie wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

Postępowanie egzekucyjne

Ustaliliśmy już, że umowy sprzedaży rzeczy zasadniczo powodują obowiązek zapłaty podatku PCC. Pamiętać jednak należy, że w pewnych ściśle określonych przez ustawodawcę przypadkach umowa taka nie będzie objęta podatkiem PCC. Takie wyłączenie dotyczy m.in. sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym (art. 2 pkt 3 ustawy o PCC).

Jak wszcząć egzekucję?

Postępowanie egzekucyjne.

Dla potrzeb wskazanego wyłączenia przez postępowanie egzekucyjne należy rozumieć postępowanie regulowane przepisami ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego. I tak, zgodnie z art. 998 § 1 ww. ustawy, po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowieniu o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę.

Poczynione ustalenia prowadzą do wniosku, że nabycie w drodze egzekucji sądowej rzeczy (w tym również nieruchomości) nie podlega opodatkowaniu podatkiem PCC. Ponieważ transakcja taka jest wyłączona z opodatkowania PCC, nabywca nie jest tym samym zobowiązany do złożenia deklaracji dla potrzeb podatku PCC.

Małgorzata Breda, doradca podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT

ECDDP Sp. z o.o.

Ekspert:

ECDDP Sp. z o.o.

Jedna z największych firm doradztwa podatkowego w Polsce

Autor:

podatkowy, kierownik zespołu podatku VAT

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Nabycie rzeczy w drodze egzekucji sądowej nie podlega PCC
Nabycie rzeczy w drodze egzekucji sądowej nie podlega PCC

Biuletyn VAT499.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Stucke

Kancelaria Prawa Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »