REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
Piotr Kaim
Doradca podatkowy
ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC
ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Współwłaściciele budynku zawierają czasem umowę o wyodrębnienie własności jednego bądź kilku lokali, które przechodzą na własność niektórych dotychczasowych współwłaścicieli. Gdyby wartość nabytych praw była wyższa niż wartość dotychczasowych udziałów we współwłasności, strony mogą wyrównać różnicę za pomocą dopłat. Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC na podstawie przepisu o zniesieniu współwłasności.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 5 marca 2013 r. (sygn. I SA/Kr 1724/12).

Autopromocja

Wydzielenie własności lokalu we wspólnej kamienicy

Sprawa dotyczyła kilku osób korzystających ze wspólnej kamienicy. Osoby te zamierzały dokonać przekształceń własnościowych. Kluczowa dla sprawy transakcja zostałaby przeprowadzona w sytuacji, w której kamienica stanowiłaby jedną nieruchomość (budynek z gruntem, bez wydzielonych lokali) i byłaby przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych.

W tej sytuacji doszłoby do wyodrębnienia kilku lokali i przeniesienia pełnej własności tych lokali na niektóre osoby spośród dotychczasowych współwłaścicieli. Zostałoby to dokonane za pomocą umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali zgodnie z art. 7 i 8 ustawy o własności lokali.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Właściciele wyodrębnionych nieruchomości utraciliby status współwłaścicieli całej kamienicy, za wyjątkiem tzw. części wspólnej (klatki schodowej, pomieszczeń wspólnych itd.), która zawsze jest przedmiotem współwłasności, o ile poszczególne lokale mają różnych właścicieli.

Mogłoby się zdarzyć, że powyższa transakcja doprowadziłaby do pewnych przesunięć majątkowych na korzyść (lub na niekorzyść) właścicieli wyodrębnionych lokali. Skutki tych przesunięć zostałyby zrównoważone za pomocą dopłat na rzecz tych uczestników transakcji, których ekonomiczny udział w nieruchomości zostałby zmniejszony.

Pytanie o PCC

W związku z powyższym, jeden z dotychczasowych współwłaścicieli złożył wniosek o interpretację do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Istotą tego wniosku było pytanie, czy ustanowienie odrębnej własności lokali będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zadając to pytanie, wnioskodawca przedstawił stanowisko własne, wedle którego transakcja będzie od tego podatku wolna.

Przyznał zarazem, że sprawa nie jest oczywista, bo zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o PCC przedmiotem opodatkowania jest m.in. umowa o zniesienie współwłasności. Jednakże zdaniem wnioskodawcy umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokali – dokonana zgodnie z art. 7 i 8 ustawy o własności lokali – nie może być utożsamiana z umową o zniesienie współwłasności. To prawda, że w pewnym zakresie planowana umowa doprowadziłaby do zniesienia współwłasności, ale – zdaniem wnioskodawcy – to nie miałoby znaczenia z uwagi na sposób uregulowania tych zagadnień w ustawie o PCC.

Podatek od czynności cywilnoprawnych - vademecum

Wnioskodawca podkreślił, że w świetle ustawy o PCC kluczowe znaczenie ma nie tyle ekonomiczny i prawny skutek umowy, ale jej rodzaj. Ustawa o PCC zbudowana jest w taki sposób, że przedmiotem opodatkowania są tylko takie czynności cywilnoprawne, które zostały wprost wymienione w katalogu zamieszczonym w art. 1.

Zdarza się często, że ten sam skutek prawny można osiągnąć za pomocą różnych transakcji, z których niektóre zostały wymienione, a inne – nie zostały. Zgodnie z utrwaloną doktryną, popartą orzecznictwem sądowym, sposób osiągnięcia skutku prawnego ma istotne znaczenie. Jeżeli strony transakcji wybrały czynność prawną, która nie została wymieniona w art. 1 ustawy o PCC, taka czynność nie podlega opodatkowaniu, choćby nawet prowadziła do tych samych skutków prawnych, co czynność, która została wymieniona.


Ustawa o PCC nie wymienia ustanowienia odrębnej własności

Odnosząc te uwagi do stanu faktycznego sprawy, wnioskodawca wywodził, że ustawa o PCC nie wymienia umowy o wyodrębnieniu własności lokali. Dlatego taka umowa nie może być opodatkowana na podstawie przepisu dotyczącego umowy o zniesieniu współwłasności.

Wnioskodawca podkreślał też, że – zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem – w obrocie prawnym występują transakcje znoszące współwłasność, które nie podlegają PCC. Jako przykład wymienił umowę o podziale majątku dorobkowego małżonków. Taka umowa nie podlega PCC, choćby podział został dokonany w nierównych częściach, z korzyścią dla jednej ze stron.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu – zakres i właściwości

Dodatkowym argumentem, aczkolwiek jedynie pomocniczym, jest to, że wyodrębnienie własności lokali nie pociąga za sobą zniesienia współwłasności w pozostałym zakresie. Część dotychczasowych współwłaścicieli pozostanie współwłaścicielami w odniesieniu do tej części kamienicy, która nie zostanie podzielona.

Niekorzystne rozstrzygnięcia

Po rozpatrzeniu wniosku, dyrektor IS wydał interpretację, w której stwierdził, że stanowisko wnioskodawcy było nieprawidłowe. Zdaniem dyrektora, planowana transakcja podlega opodatkowaniu PCC na podstawie przepisu o zniesieniu współwłasności. Wnioskodawca nie zgodził się z poglądem organu podatkowego, więc zaskarżył interpretację do WSA w Krakowie. W skardze i wystąpieniu przed WSA powtórzył argumentację, którą zreferowaliśmy powyżej.

Niestety, WSA także nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, a co za tym idzie – oddalił skargę. Ustne uzasadnienie wyroku ogłaszała przewodnicząca składu, sędzia Maja Chodacka. Pani sędzia stwierdziła, że nie ulega wątpliwości, że wydzielenie własności lokali prowadzi do częściowego zniesienia współwłasności. Dlatego transakcja jest opodatkowana PCC na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o PCC.

Podatek od nieruchomości - vademecum

Krótki komentarz

Przedstawiony spór ujawnia niedoskonałość konstrukcji, wedle której skonstruowano ustawę o PCC. Skarżący podatnik miał wiele racji, kiedy twierdził, że ustawa nadaje wielkie znaczenie rodzajowi czynności cywilnoprawnej, a nie jej skutkom prawnym czy ekonomicznym. W rozmowie z autorem niniejszej relacji pełnomocnik skarżącego zapowiedział skargę kasacyjną do NSA. Wyrok tego sądu może być ciekawy i może wiele wyjaśnić, jeśli chodzi o rozumienie katalogu czynności opodatkowanych PCC.

Przy okazji warto dodać parę słów na temat konsekwencji podatkowych umowy o zniesienie współwłasności. Te dodatkowe uwagi będą miały znaczenie dla opisanej sprawy wtedy, gdy zostanie definitywnie stwierdzone, że wydzielenie własności lokali może być traktowane na równi ze zniesieniem współwłasności – tak jak postanowił dyrektor IS oraz krakowski WSA.

Przy tego typu transakcjach obowiązek podatkowy ciąży na tych osobach, które nabywają prawa lub rzeczy o wartości przewyższającej ich udział we współwłasności według stanu sprzed wydzielenia (art. 4 pkt 5 ustawy o PCC). Podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nadwyżki (art. 6 ust. 1 pkt 5). Ponadto, jeżeli przedmiotem zniesienia współwłasności są nieruchomości, podatek wynosi 2 % podstawy opodatkowania – zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Nowelizacja ustawy o rachunkowości podpisana. Zmiany dotyczą głównie dużych firm

    Duże firmy będą miały obowiązek firmy obowiązku ujawniania informacji o zapłaconym podatku dochodowym oraz innych informacji w podziale na poszczególne kraje.

    Księgowy nie uwzględnił w rozliczeniach prawie 190 faktur na samochody, czyli dlaczego warto mieć wysokie OC

    Jakie ubezpieczenia OC najczęściej wybierają księgowi i księgowe? Co w ramach polisy przejmuje ubezpieczyciel? Jakie pomyłki bywają najbardziej kosztowne? 

    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku. Na początku certyfikacja obejmie wyłącznie zamówienia na roboty budowlane

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    REKLAMA