| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama

PCC

Pożyczki w rodzinie – kiedy trzeba zapłacić PCC

Aktualizacja: 05.04.2012

W przypadku zawarcia umowy pożyczki pieniężnej na kwotę przekraczającą wartość 9637 zł, członkowie najbliższej rodziny objęci są zwolnieniem z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) po spełnieniu określonych warunków. Pożyczki w rodzinie opiewające na niższe kwoty nie wymagają wcale zgłoszenia do urzędu skarbowego. »

Córka pożycza pieniądze matce bez PCC - nawet z rachunku męża

Aktualizacja: 30.03.2012

Na podstawie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), zwolnione od tego podatku są pożyczki zawierane w obrębie najbliższej rodziny, jak np. pożyczka udzielana matce przez córkę. Jeżeli córka jest zamężna, a w jej małżeństwie obowiązuje wspólnota majątkowa, córka może – bez zgody męża – udzielać pożyczek w ramach zarządzania majątkiem wspólnym. Taka pożyczka jest objęta zwolnieniem, także wtedy, gdy wypłata jest dokonywana ze środków zgromadzonych na rachunku męża. »

Podwyższenie wartości wkładów w spółce osobowej – czy trzeba płacić PCC?

Aktualizacja: 24.02.2012

Kwestie opodatkowania czynności podwyższenia wartości wkładów w spółce reguluje ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), zwana dalej ustawą oraz Dyrektywa Rady 2008/7 WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału. »

Jaki wpływ na wymiar PCC ma opinia biegłego?

Aktualizacja: 27.01.2012

Opinia biegłego odnośnie wartości przedmiotu sprzedaży może zweryfikować podstawę opodatkowania PCC (czyli cenę sprzedaży wskazaną w umowie). Co robić, kiedy opinia biegłego jest nietrafna i zawyża podstawę opodatkowania? Wydaje się, że podatnik może taką opinię podważyć, ale wymaga to nieco innych środków niż te, które zostały wybrane w przedstawionym sporze. »

Podatek od czynności cywilnoprawnych - vademecum

Aktualizacja: 17.09.2014

Czym jest podatek od czynności cywilnoprawnych? Co podlega opodatkowaniu, jak i kiedy się rozliczyć? Komu przysługują zwolnienia? »

Opłata skarbowa – poradnik

Aktualizacja: 19.10.2011

Opłata skarbowa obciąża pełnomocnictwa, którymi posługujemy się w sprawach sądowych i sprawach urzędowych. Ponadto płacimy opłatę skarbową przy okazji najróżniejszych czynności urzędowych od sporządzenia aktu małżeństwa, poprzez najróżniejsze wpisy, zezwolenia, pozwolenia, zaświadczenia, na testamencie urzędowym skończywszy. Warto więc wiedzieć kiedy i ile przyjdzie nam zapłacić. »

Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Aktualizacja: 17.10.2011

Firma nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jej skład wchodziły ruchomości, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne. Jak rozliczyć podatek PCC w takiej sytuacji? Przykładem stanowiska fiskusa w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 22 czerwca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-115/11-4/MZ). »

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Aktualizacja: 10.10.2011

Założenie spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wnoszonych przez wspólników, pomniejszona o koszty utworzenia spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC. »

Czy sprzedaż tzw. kwoty mlecznej podlega opodatkowaniu PCC?

Aktualizacja: 21.09.2011

Zdaniem ekspertów Krajowej Informacji Podatkowej - nie. »

Depozyt nieprawidłowy opodatkowany PCC jak pożyczka

Aktualizacja: 18.10.2011

Depozyt nieprawidłowy to przechowywanie cudzych pieniędzy z możliwością rozporządzania nimi. Taka sytuacja (nawet bez formalnej umowy) rodzi po stronie przechowawcy obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) w wysokości 2% przechowywanej kwoty. Gdyby przechowawca nie miał prawa rozporządzania pieniędzmi nie musiałby płacić PCC, bo umowa przechowania nie podlega temu podatkowi. »

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Aktualizacja: 03.07.2014

Umowa pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Podatek w wysokości 2% pożyczonej kwoty obciąża pożyczkobiorcę. Jednak niektóre pożyczki w rodzinie i nie tylko są zwolnione z tego podatku. »

Opłata skarbowa – stawki, zwolnienia

Aktualizacja: 23.08.2012

Wykaz przedmiotów (czynności) opłaty skarbowej, stawki tej opłaty oraz zwolnienia określa załącznik do ustawy z 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej. W wykazie uwzględniono zmiany na 2012 rok. »

Opłata skarbowa – wyłączenia

Aktualizacja: 23.08.2012

Wiele czynności urzędowych nie podlega opłacie skarbowej z mocy samej ustawy o opłacie skarbowej. Zobaczmy więc które czynności nie podlegają opłacie skarbowej: »

PCC od hipotek na kilku nieruchomościach, zabezpieczających jeden kredyt – wyjaśnienia KIP

Aktualizacja: 07.09.2011

Czy od ustanowienia hipoteki łącznej na kilku nieruchomościach zabezpieczającej wierzytelność banku o nieustalonej wysokości, na którą składa się kwota udzielonego kredytu oraz ewentualne, przyszłe roszczenie (odsetki, koszty, opłaty, należności uboczne) z tytułu udzielonego kredytu należy uiścić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości określonej w art. 7 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, to jest 19 zł? »

W jakiej kwocie zapłacimy PCC od ustanowienia hipoteki?

Aktualizacja: 10.08.2011

Zamierzam podpisać umowę kredytu bankowego. Zabezpieczeniem spłaty kredytu będzie hipoteka ustanowiona na nieruchomości należącej do mojej mamy. Z projektu umowy kredytowej wynika, że hipoteka zabezpieczać będzie kapitał kredytu w kwocie określonej w umowie oraz odsetki, ewentualne odsetki karne oraz inne należności wskazane w umowie, których wysokości w chwili zawarcia umowy nie można określić. Ile wyniesie podatek od czynności cywilnoprawnej od ustanowienia hipoteki. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Napolski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK