| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Udzielenie pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z tego obowiązku rozliczenia z fiskusem została zwolniona najbliższa rodzina. W przypadku jednak, gdy pożyczona kwota przekracza 9637 zł, skorzystanie ze zwolnienia wymaga spełnienia określonych warunków formalnych.

W przypadku przekazu pocztowego wypłata kwoty przekazu adresatowi (pożyczkobiorcy) następuje na podstawie wypełnionego przez nadawcę (pożyczkodawcę) blankietu przekazu pocztowego. Także w tym przypadku warto zadbać o właściwe i precyzyjne określenie tytułu przekazania pieniędzy. Wskazania takiego można dokonać w polu Miejsce na korespondencję, w którym nadawca może zamieścić dodatkowe informacje dotyczące przekazu.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. b) i lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).


Czy zawsze składać deklarację podatkową


Otrzymałem pożyczkę od syna w wysokości 7 tys. zł. Czy muszę składać w urzędzie skarbowym deklarację PCC?


Nie Pożyczki pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn do kwoty 9637 zł są zwolnione z opodatkowania. W takim wypadku nie trzeba składać deklaracji PCC-3. Pożyczkobiorca nie ma również obowiązku dokumentowania w urzędzie skarbowym jej otrzymania na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

• Art. 9 ust. 1 pkt 1, art. 14 ust. 3 pkt 1) ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czy trzeba zapłacić karny podatek


Decyzją organu podatkowego wymierzono mi podatek w wysokości 20 proc. od pożyczki w kwocie 150 tys. zł, otrzymanej od ojca. Czy urzędnik miał prawo wydać taką decyzję?


Tak Organ podatkowy miał prawo nałożyć karną stawkę podatku w wysokości 20 proc., jeżeli w toku postępowania podatkowego powołał się pan na pożyczkę, która nie została zgłoszona do opodatkowania.

Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych przy pożyczkach przekraczających kwotę 9637 zł udzielanych na postawie umowy zawartej z: małżonkiem, zstępnym, wstępnym, pasierbem, rodzeństwem, ojczymem lub macochą, rzeczywiście przysługuje całkowite zwolnienie z podatku.

Warunkiem skorzystania z preferencji jest jednak spełnienie warunku złożenia deklaracji PCC-3 w terminie 14 dni od daty zawarcia umowy pożyczki oraz udokumentowanie otrzymania pożyczki na rachunek bankowy, rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym. Niespełnienie powyższych warunków skutkuje opodatkowaniem zawartej umowy pożyczki według 20-proc. stawki sanacyjnej.

Polecamy: Czy obiad z kontrahentem w restauracji to reprezentacja, czy koszt uzyskania przychodu

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Iga Kalinowska

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »