| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Czy pożyczka dla rodziny podlega PCC

Udzielenie pożyczki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Z tego obowiązku rozliczenia z fiskusem została zwolniona najbliższa rodzina. W przypadku jednak, gdy pożyczona kwota przekracza 9637 zł, skorzystanie ze zwolnienia wymaga spełnienia określonych warunków formalnych.

Jednocześnie ze składanym zeznaniem trzeba udokumentować otrzymanie pieniędzy na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez SKOK lub przekazem pocztowym.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. b) i lit. c) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

• Art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.).


Czy pożyczka od wujka jest opodatkowana


Udzieliłem siostrzeńcowi pożyczkę w wysokości 30 tys. zł na zakup samochodu. Czy taka pożyczka w rodzinie podlega opodatkowaniu?


Tak Siostrzeniec, pomimo iż jest członkiem rodziny, nie należy do grona osób najbliższych korzystających ze zwolnień w podatku od czynności cywilnoprawnych. W przypadku pożyczek udzielanych w rodzinie powyżej kwoty 9637 zł ze zwolnienia z podatku mogą korzystać jedynie: małżonek, zstępni, wstępni, rodzeństwo, pasierb, ojczym i macocha. Tylko umowy zawarte przez te osoby uprawniają do zwolnienia.

Polecamy: serwis Urząd skarbowy



Pożyczki powyżej tej kwoty udzielone pozostałym członkom rodziny nie podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, gdy ich łączna kwota w okresie kolejnych trzech lat nie przekracza 5 tys. zł od jednego podmiotu, a od wielu podmiotów łącznie nie więcej niż 25 tys. zł. W opisanej sytuacji pożyczona kwota przekracza limit 5 tys. zł, siostrzeniec będzie musiał rozliczyć się z fiskusem. Stawka podatku od umowy pożyczki wynosi 2 proc.

Podstawa prawna

• Art. 9 pkt 10 lit. d), art. 7 ust. 1 pkt 4) ustawy z 9 września 2000 r. o podatku do czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 68, poz. 450 z późn. zm.).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Atos

Międzynarodowy lider w branży usług informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »