| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Nabycie udziałów w celu umorzenia bez PCC

Nabycie udziałów w celu umorzenia bez PCC

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zasadniczo nie może nabywać własnych udziałów, np. poprzez zakup od swojego udziałowca. Zgodnie bowiem z art. 200 § 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka nie może obejmować lub nabywać ani przyjmować w zastaw własnych udziałów. Ponadto, jak czytamy w dalszej części tej regulacji, zakaz ten dotyczy również obejmowania lub nabywania udziałów bądź przyjmowania ich w zastaw przez spółkę albo spółdzielnię zależną. Wyjątek stanowi nabycie w drodze egzekucji na zaspokojenie roszczeń spółki, których nie można zaspokoić z innego majątku wspólnika, nabycie w celu umorzenia udziałów oraz nabycie albo objęcie udziałów w innych przypadkach przewidzianych w ustawie.

Jednym z przypadków, gdy spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może nabyć własne udziały jest nabycie w celu umorzenia. Warto ocenić, czy takie działanie pociąga za sobą skutki pod względem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Nabycie w celu umorzenia

Zgodnie z art. 199 § 1 Kodeksu spółek handlowych, udział może być umorzony jedynie po wpisie spółki do rejestru i tylko w przypadku, gdy umowa spółki tak stanowi. Udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe).

W tym przypadku nabycie udziałów jest ściśle związane z procesem umorzenia. Nie jest to więc zwykła sprzedaż, kiedy to kupujący nabytym prawem mógłby swobodnie dysponować.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Brak skutków w PCC

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych , podatkowi temu podlega czynność cywilnoprawna umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Zasadniczo opodatkowana może być więc także sprzedaż udziałów (czyli praw majątkowych). Niemniej jednak, sprzedaż udziałów jest odrębna od sytuacji ich nabycia przez spółkę w celu umorzenia. Przede wszystkim bowiem mamy do czynienia z różnymi skutkami cywilnoprawnymi. Umowa sprzedaży charakteryzuje się przeniesieniem własności rzeczy lub praw majątkowych w zamian za zapłatę ceny (art. 535 w zw. z art. 555 Kodeksu cywilnego). W przypadku nabycia udziałów w celu umorzenia, jak wskazuje treść art. 199 Kodeksu spółek handlowych) występuje natomiast w zamian za wynagrodzenie, a nie za cenę. Nie są to zaś pojęcia tożsame.

Innymi słowy nabycie udziałów w celu umorzenia jest szczególną instytucją prawną, której nie można utożsamiać z umową sprzedaży. Biorąc, zaś pod uwagę to, że czynności tej nie wskazano wprost w katalogu czynności opodatkowanych PCC, pozostaje ona neutralna z punkty widzenia tego podatku.

Potwierdzają to także organy podatkowe, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 17.1.2017 r., znak 1462-IPPB2.4514.519.2016.1.AK oraz w interpretacja z 23.2.2015 r., znak IPPB2/4514-11/15-2/MZ.

Michał Samborski, konsultant podatkowy ECDDP sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Finelog

Finelog sprawia, że logistyka przestaje ograniczać Twój biznes. Tam, gdzie większość ludzi widzi tylko problemy, my widzimy wyzwania i, co jeszcze ważniejsze, rozwiązania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK