| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

Dochody roku 2009 będziemy rozliczać wg 2-stopniowej skali podatkowej. Zmiana ta będzie najkorzystniejsza dla osób, których dochody wchodzą dziś w II próg podatkowy. W 2009 r. zmniejszy się za to kwota odliczenia z tytułu wychowywania dzieci. Zmian będzie więcej. Niektóre obowiązywać będą wstecz - od 1 stycznia 2008 r. !

Wysokość odliczenia jednak się zmniejszy, bo maksymalnie na 1 dziecko odliczyć będzie można za 2009 rok w sumie 1112,04 zł (za 2007 r. było to 1145,08 zł, a za 2008 r. można odliczyć 1173,03 zł).

3) Wprowadzono wreszcie możliwość odliczania zagranicznych składek ubezpieczeniowych (zarówno emerytalno-rentowych jak i zdrowotnych). Jest to wypełnienie tez wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r., (sygn. akt K 18/06). Zmiana ta obowiązuje wstecz od 1 stycznia 2008 r.. Odliczenie dotyczy składek zapłaconych na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w innym kraju UE oraz w Islandii, Norwegii lub w Szwajcarii. Warunkiem odliczenia jest nieodliczenie tych składek wcześniej za granicą

4) Już od rozliczenia dochodów za 2008 rok preferencyjnymi zasadami rozliczania (chodzi tu o wspólne rozliczenie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem) objęci zostaną podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania w innym kraju UE. Dotyczy to również osób mieszkających w Islandii, Norwegii lub w Szwajcarii. Warunkiem jest jednak, by osoby te osiągnęły na terytorium RP co najmniej 75% łącznych swoich przychodów, a swoje zagraniczne miejsce zamieszkania udokumentowali certyfikatem rezydencji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK