| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

W 2009 roku zapłacimy niższy podatek dochodowy

Dochody roku 2009 będziemy rozliczać wg 2-stopniowej skali podatkowej. Zmiana ta będzie najkorzystniejsza dla osób, których dochody wchodzą dziś w II próg podatkowy. W 2009 r. zmniejszy się za to kwota odliczenia z tytułu wychowywania dzieci. Zmian będzie więcej. Niektóre obowiązywać będą wstecz - od 1 stycznia 2008 r. !

Wysokość odliczenia jednak się zmniejszy, bo maksymalnie na 1 dziecko odliczyć będzie można za 2009 rok w sumie 1112,04 zł (za 2007 r. było to 1145,08 zł, a za 2008 r. można odliczyć 1173,03 zł).

3) Wprowadzono wreszcie możliwość odliczania zagranicznych składek ubezpieczeniowych (zarówno emerytalno-rentowych jak i zdrowotnych). Jest to wypełnienie tez wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 7 listopada 2007 r., (sygn. akt K 18/06). Zmiana ta obowiązuje wstecz od 1 stycznia 2008 r.. Odliczenie dotyczy składek zapłaconych na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w innym kraju UE oraz w Islandii, Norwegii lub w Szwajcarii. Warunkiem odliczenia jest nieodliczenie tych składek wcześniej za granicą

4) Już od rozliczenia dochodów za 2008 rok preferencyjnymi zasadami rozliczania (chodzi tu o wspólne rozliczenie z małżonkiem lub z samotnie wychowywanym dzieckiem) objęci zostaną podatnicy, którzy mają miejsce zamieszkania w innym kraju UE. Dotyczy to również osób mieszkających w Islandii, Norwegii lub w Szwajcarii. Warunkiem jest jednak, by osoby te osiągnęły na terytorium RP co najmniej 75% łącznych swoich przychodów, a swoje zagraniczne miejsce zamieszkania udokumentowali certyfikatem rezydencji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK