| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

PIT

Do 3 miesięcy oczekiwania na zwrot nadpłaty PIT

Aktualizacja: 08.05.2012

Złożyłeś rocznego PIT-a i czekasz na zwrot nadpłaty? Fiskus ma na to maksymalnie 3 miesiące. Wiele zależy więc od tego kiedy złożyłeś PIT-a, gdyż od tego dnia liczy się ten okres. Ci, którzy wysłali PIT przez Internet (korzystając z e-deklaracji) otrzymują z reguły zwrot nadpłaty znacznie szybciej niż podatnicy składający papierowego PIT-a. »

Jak zmienić polski system podatkowy – propozycja Centrum im. Adama Smitha

Aktualizacja: 20.06.2012

Zdaniem ekspertów Centrum im. Adama Smitha naprawa polskiego systemu podatkowego nie ma większego sensu - system ten trzeba stworzyć od nowa. Jak? »

Wspólne rozliczenie PIT małżonków - wspólne zameldowanie niekonieczne

Aktualizacja: 26.04.2012

Wspólne rozliczenie roczne PIT z tytułu podatku dochodowego to preferencja przewidziana dla małżeństw posiadających wspólność majątkową. Okoliczność różniących się adresów zameldowania małżonków nie może stanowić przeszkody w korzystaniu z tego prawa. »

Ulga rehabilitacyjna nie tylko dla niepełnosprawnych

Aktualizacja: 26.04.2012

Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z odliczenia od dochodu (lub przychodu) wydatków na używanie samochodu osobowego w celu przejazdu na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Ale nie tylko one. Taką możliwość ma także opiekun niepełnosprawnego dziecka, rodzica, czy teścia. Chociaż nie trzeba udokumentować wysokości wydatków, by uniknąć problemów z fiskusem, warto zachować dokumenty potwierdzające same zabiegi. »

Nieodpłatna pomoc prawna – skutki w VAT i PIT

Aktualizacja: 06.06.2012

Udzielanie bezpłatnych porad prawnych jest zjawiskiem obecnie dość powszechnie spotykanym. Czy jednak podmiot, który ich udziela podlega opodatkowaniu VAT? Czy osoba, która taką poradę uzyskuje powinna zapłacić PIT od wartości takiego nieodpłatnego świadczenia? Wyjaśnia Minister Finansów. »

Rodzice wykazują w swoim zeznaniu PIT dochody małoletniego dziecka

Aktualizacja: 18.04.2012

Jeżeli Twoje małoletnie dziecko uzyskało dochody w zeszłym roku, musisz doliczyć jego dochody do swoich i wspólnie je opodatkować wykazując w PIT. Ale gdy małoletnie dziecko uzyskuje stypendium konieczne będzie złożenie odrębnego zeznania. »

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem – wystarczy jeden dzień samotnego rodzicielstwa

Aktualizacja: 11.04.2012

Podatnikom PIT samotnie wychowującym dzieci przysługuje prawo do preferencyjnego podatkowego rozliczenia rocznego. Nie ma przy tym znaczenia długość okresu, w którym podatnik posiadał w rozliczanym roku podatkowym status osoby samotnie wychowującej dziecko. Żeby skorzystać z tego rozwiązania nie można spóźnić się ze złożeniem PIT-a. »

Spłaty otrzymane w ramach działu spadku nie podlegają PIT

Aktualizacja: 09.04.2012

Otrzymanie przez spadkobiercę w wyniku działu spadku kwoty nieprzekraczającej udziału w spadku nie spowoduje powstania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Okoliczność, że suma spłaty nie przekracza wartości przysługującego spadkobiercy udziału spadkowego jest decydująca dla braku opodatkowania PIT. »

Zleceń do 200 zł nie wykazujemy w rocznym PIT

Aktualizacja: 10.04.2012

Dochody otrzymywane z tytułu umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podatnik powinien zatem wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym. Wyjątek stanowią tu umowy, których wartość nie przekroczyła 200 zł. »

Dywidenda w formie niepieniężnej dla wspólnika spółki komandytowo akcyjnej płacącego PIT

Aktualizacja: 02.04.2012

Spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem. Akcjonariuszem może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna. »

Różnice kursowe w PIT

Aktualizacja: 29.03.2012

Jaki kurs waluty należy stosować przy obliczaniu różnic kursowych przy dokonywaniu płatności lub otrzymywaniu zapłaty za pośrednictwem rachunku walutowego, w związku ze zmianą od 1 stycznia 2012 r. treści przepisu art. 24c ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? »

PIT od sprzedaży złota

Aktualizacja: 29.03.2012

Podatnik dokonał sprzedaży złota lokacyjnego (sztabki, monety). Od czasu zakupu ww. złota minęło ponad 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Sprzedaż miała charakter prywatny i dokonana była na rzecz innej osoby fizycznej. Czy od dochodu uzyskanego z przedmiotowej sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy? »

PIT-11 dla bezdomnego

Aktualizacja: 29.03.2012

Do którego urzędu skarbowego płatnik jest obowiązany przesłać informację PIT-11 dotyczącą osoby bezdomnej, jeżeli osoba ta nie chce podać miejsca, na terenie którego najczęściej przebywa? »

Niania sama płaci PIT od dochodu z umowy uaktywniającej

Aktualizacja: 04.09.2014

Na podstawie umowy uaktywniającej niania sprawuje opiekę nad dziećmi od ukończenia 20 tygodnia życia. Jest ona zawierana w formie pisemnej między nianią a rodzicem lub rodzicami dziecka. Tak wynika z ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U.Nr 45 poz 235). Kto i jak ma rozliczyć przychód z tej umowy – wyjaśniają eksperci Krajowej Informacji Podatkowej. »

Kiedy rolnik płaci PIT

Aktualizacja: 05.03.2012

Przychody uzyskane przez rolnika z tytułu sprzedaży wędlin ze zwierząt z własnej hodowli są opodatkowane PIT. Produkcja i sprzedaż wędlin nie mieści się w definicji działalności rolniczej (opodatkowanej wyłącznie podatkiem rolnym) i jest działalnością gospodarczą (opodatkowaną PIT). Podstawową cechą działalności rolniczej jest bowiem uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Przetwarzanie płodów rolnych, to już działalność gospodarcza. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »