| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama

PIT

Zwrot kosztów dojazdów niepełnosprawnych uczniów do szkół bez PIT

Aktualizacja: 03.11.2011

Gmina nie może zapewnić dowozu dzieci niepełnosprawnych do szkoły. Rodzice tych dzieci dowożą je indywidualnie, samochodem prywatnym na podstawie zawartej z wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) umowy. Za wyżej wymienione usługi otrzymują zwrot kosztów przejazdu ucznia oraz jego opiekuna w wysokości określonej w umowie. Czy kwota zwrotu kosztów przejazdu jest przychodem podlegającym opodatkowaniu? Czy gmina pełni obowiązki płatnika? »

Przekazanie samochodu w celu zwolnienia się z długu - konsekwencje podatkowe

Aktualizacja: 17.10.2011

Dłużnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej przekazuje nieodpłatnie samochód wierzycielowi. W zamian za to zostaje zwolniony z długu. Organy podatkowe uważają, że może w tej sytuacji powstać przychód po stronie dłużnika. Wynika to z tego, że przekazanie samochodu, choć nie powoduje otrzymania ceny, jest odpłatną formą zbycia – dłużnik uzyskuje zwolnienie z długu. Konieczność zapłacenia podatku dochodowego zależy od daty nabycia samochodu. »

Imprezy integracyjne a PIT – stanowisko sądów administracyjnych

Aktualizacja: 10.10.2011

24 maja 2010 r. (sygn. akt II FPS 1/10) zapadła uchwała NSA w sprawie abonamentów medycznych. Organy podatkowe wykorzystują ją od tej pory do formułowania tezy, że przychód z tytułu świadczeń pracodawcy na rzecz pracownika powstaje nawet wtedy, gdy pracownik nie skorzystał z zaoferowanej mu możliwości np. wzięcia udziału w imprezie integracyjnej. »

Dożywotnik nie płaci PIT

Aktualizacja: 03.10.2011

W przypadku zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, dożywotnik nie uzyskuje przychodu w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o PIT. Dlatego też nie musi płacić podatku z tytułu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. tej ustawy (odpłatne zbycie nieruchomości). Nie ma podstaw prawnych do określenia dożywotnikowi przychodu i zobowiązania podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości. »

10% podatku od szóstki w Lotto – czyli nie dostaniesz całej wygranej

Aktualizacja: 17.09.2014

Wygrana w grach liczbowych takich jak np. Lotto jest opodatkowana zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%, gdy jej wartość jest większa niż 2280 zł. Tak samo są opodatkowane konkursy w mediach czy wygrane w sprzedaży premiowej – tu zwolnione są nagrody do wysokości 760 zł. Szczęśliwi podwójnie są natomiast ci, którzy wygrywają w kasynie. Podwójnie, bo inkasują wygraną i nie płacą żadnego podatku. »

Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Aktualizacja: 22.09.2011

Przed wynoszącym aż 75% podatkiem od dochodów z przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych podatnicy często bronią się wskazując, że sporne wydatki sfinansowali pożyczką. Podatek od pożyczki obciąża biorącego pożyczkę. »

Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Aktualizacja: 16.09.2011

Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce? »

Jak opodatkować PIT sprzedaż własnych obrazów i praw do nich?

Aktualizacja: 31.10.2011

W ramach umowy zlecenia projektuję strony internetowe. Moim hobby jest malarstwo. Tworzę obrazy i grafiki, które cieszą się sporym zainteresowaniem. Zdarza się, że sprzedaję obrazy, ale też zgłaszają się do mnie osoby, zainteresowane reprodukcją obrazów i zakupem praw do moich prac. Czy od uzyskiwanego z tego tytułu wynagrodzenia zapłacę podatek? »

Czy zasądzone odszkodowanie za bezumowne korzystanie jest zwolnione z PIT?

Aktualizacja: 05.09.2011

Organy podatkowe inaczej traktują odszkodowanie z tytułu poniesionych przez poszkodowanego strat i odszkodowanie z tytułu utraconego zysku. Zdaniem fiskusa zakres zwolnienia wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT obejmuje tylko odszkodowania za tzw. szkodę rzeczywistą, czyli poniesione straty, a nie dotyczy utraconych korzyści. Odszkodowanie z tytułu utraconych korzyści, jakich poszkodowany mógł się spodziewać, gdyby mu szkody nie wyrządzono (np. gdyby nie doszło do bezumownego korzystania z nieruchomości), podlega bowiem opodatkowaniu podatkiem dochodowym. »

Czy ubezpieczenie OC dla prezesa, opłacone przez spółkę, jest opodatkowane PIT?

Aktualizacja: 25.11.2011

Prowadzimy spółkę z o.o. Spółka w najbliższym czasie zamierza zawrzeć umowę ubezpieczenia OC prezesa i pozostałych członków zarządu spółki. Czy w związku tym ubezpieczenie zarządu, spowoduje powstanie przychodu z tego tytułu po stronie każdego członka? »

Czy zapłacimy PIT od wierzytelności zajętej w związku z prowadzoną egzekucją?

Aktualizacja: 24.08.2011

Wynajmuję nieruchomość spółce z o.o. W związku z umową najmu otrzymuję należności czynszowe, od których wpłacam miesięczne zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ostatnio otrzymałem zawiadomienie o zajęciu przez Naczelnika Urzędu Skarbowego prawa majątkowego stanowiącego wierzytelność pieniężną. Zawiadomienie zobowiązuje spółkę z o.o. do tego, aby nie dokonywała wpłat z tytułu umowy najmu na moją rzecz, lecz aby przekazywała należności organowi egzekucyjnemu. W efekcie nie otrzymuję należności czynszowych uiszczanych przez najemcę, ze względu na to, że podlegają zajęciu przez organ egzekucyjny. Czy od zajętych należności czynszowych powinienem płacić podatek dochodowy skoro ich faktycznie nie otrzymuję? »

Jak rozliczyć w PIT sprzedaż polskiej nieruchomości odziedziczonej w 2010 r. przez osobę zamieszkałą w USA?

Aktualizacja: 07.10.2011

Dochody ze sprzedaży nieruchomości położonej w Polsce przez osobę posiadającą amerykańskie obywatelstwo, czy rezydencję podatkową w USA podlegają opodatkowaniu w Polsce wg polskich przepisów podatkowych. »

Czy umowa użyczenia nieruchomości w najbliższej rodzinie podlega PIT?

Aktualizacja: 10.08.2011

Użyczenie otrzymane od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn nie podlega zasadniczo opodatkowaniu PIT. »

Czy pracownik zapłaci PIT od imprezy integracyjnej?

Aktualizacja: 22.03.2011

Gdy wartości świadczeń nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – nie wiadomo czy i ewentualnie w jakim zakresie skorzystał on z poczęstunku - to brak jest podstaw do ustalenia przychodu z tytułu świadczeń nieodpłatnych w związku z organizacją przez pracodawcę imprez integracyjnych. »

Jak opodatkować PIT zamianę nieruchomości?

Aktualizacja: 04.07.2011

Zamiana nieruchomości jest traktowana w podatku dochodowym tak jak jej sprzedaż. »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Bogusz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »