| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama

PIT

Okulary dla pracownika bez PIT

Aktualizacja: 18.11.2011

Okulary (lub soczewki kontaktowe), które pracodawca funduje swoim pracownikom pracującym przy monitorach są zwolnione z PIT. Dotyczy to również sytuacji, gdy sam pracownik dokonał zakupu, a pracodawca zwrócił mu pieniądze. »

Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Aktualizacja: 18.04.2011

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pomocy domowej z Ukrainy zatrudnionej na umowę zlecenia? Czy powinna te dochody opodatkować w Polsce i tu złożyć zeznanie podatkowe? Osoba ta na Ukrainie ma rodzinę i centrum interesów życiowych. Czy podatnik – osoba fizyczna zatrudniający taką pomoc ma obowiązki płatnika »

Czy szczepionka od pracodawcy jest przychodem pracownika?

Aktualizacja: 25.02.2011

Czy wartość szczepienia przeciw grypie, za które płaci pracodawca jest dla pracownika nieodpłatnym świadczeniem, które stanowi przychód ze stosunku pracy? »

Czy spłata kredytu mieszkaniowego uprawnia do zwolnienia

Aktualizacja: 25.02.2011

Podatnik nabył w 2009 r. w drodze spadku nieruchomość, która była obciążona kredytem hipotecznym. W 2010 r. sprzedał nieruchomość i spłacił kredyt. Czy przeznaczenie dochodu ze sprzedaży nieruchomości na spłatę kredytu zaciągniętego przez spadkodawcę stanowi wydatek na cele mieszkaniowe korzystający ze zwolnienia? »

Łatwo wyślesz PIT przez internet bez e-podpisu

Aktualizacja: 14.03.2011

Pozostało jeszcze 7 tygodni, by wypełnić i złożyć PIT za 2010 rok. Można to zrobić drogą elektroniczną nawet bez konieczności posiadania podpisu elektronicznego. »

Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?

Aktualizacja: 16.02.2011

Tak. Rodzice dumni ze swojego zaradnego, uzyskującego dochody dziecka powinni wiedzieć o tym, że fiskus nie zapomina także o dochodach małoletnich podatników. Co do zasady dochody niepełnoletnich dzieci rodzice doliczają do swojego zeznania. Ale czasem trzeba wypełnić odrębny PIT. »

Jak i do kiedy można składać PIT-y

Aktualizacja: 27.03.2012

Coraz mniej czasu zostało na złożenie PIT-a. W 2012 roku można to zrobić najpóźniej 30 kwietnia. Dla zachowania terminu złożenia zeznania wystarczy zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo drogą elektroniczną. »

Jak opodatkować przychody z reklam na stronach internetowych?

Aktualizacja: 04.02.2011

Przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej z tytułu udostępnienia powierzchni reklamowych w sieci Internet należy zakwalifikować jako przychody pochodzące z dzierżawy zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) »

Jak rozliczyć podatkowo wniesienie nieruchomości do spółki jawnej?

Aktualizacja: 01.02.2011

Prowadzę działalność gospodarczą. Zamierzam wkrótce z kolegą założyć spółkę jawną. Obaj wnosimy do spółki wkłady w różnych wartościach i w ten sposób zostanie określona wysokość udziałów dla każdego z nas. Jeśli chodzi o mój wkład do spółki to będzie to zabudowana nieruchomość o wartości ok. 600 tys. zł. W związku z tym mam pytanie, czy wniesiony przeze mnie w ten sposób wkład w postaci nieruchomości do spółki będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym PIT? »

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Aktualizacja: 02.12.2014

Orientacja w kwestii opodatkowania przychodu lub dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości przysparza podatnikom problemów. W zależności od tego kiedy została nabyta lub wybudowana nieruchomość istnieją różne tryby obliczania podatku, jak również różne sposoby unikania płacenia PIT od takiej transakcji. Zawsze jednak po upływie 5 lat od końca roku w którym nabyliśmy lub wybudowaliśmy nieruchomość jej sprzedaż jest wolna od PIT. »

Czy kulancja ubezpieczeniowa podlega opodatkowaniu PIT?

Aktualizacja: 08.03.2011

Kulancja jest pojęciem z zakresu prawa ubezpieczeniowego aczkolwiek nieposiadającym definicji wynikającej z przepisów (tj. definicji legalnej). Jest to świadczenie ubezpieczyciela polegające na wypłacie określonej sumy pieniężnej, mimo iż nie ciąży na nim taki obowiązek lub istnienie takiego obowiązku jest sporne. »

Czy rolnik płaci PIT od dzierżawy gospodarstwa rolnego

Aktualizacja: 24.11.2010

Podatnik jest rolnikiem, ale postanowił wydzierżawić gospodarstwo rolne. Czy przychody z tytułu dzierżawy będzie musiał opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych? »

Jak rozliczyć pieniądze zapłacone sędziemu piłkarskiemu

Aktualizacja: 24.11.2010

Zgodnie z aktualnymi zasadami ustalonymi przez Polski Związek Piłki Nożnej klub, który jest gospodarzem meczu piłkarskiemu płaci sędziemu wynagrodzenie (tzw. ekwiwalent). Od tego ekwiwalentu klub powinien pobrać zaliczkę na PIT na zasadach ogólnych, nawet jeżeli ekwiwalent nie będzie wyższy od 200 zł. »

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Aktualizacja: 04.10.2010

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT? »

Czy nieoprocentowana pożyczka powoduje powstanie przychodu

Aktualizacja: 03.10.2010

Otrzymałem nieoprocentowaną pożyczkę. Czy brak odsetek może upoważnić fiskusa do stwierdzenia, że mam z tego tytułu przychód i powinienem zapłacić PIT? »

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

ABC-ksiegowe

ABC-ksiegowe.pl - najnowsze informacje dotyczące obszaru księgowości, rachunkowości i prawa oraz praktyczne wskazówki, ułatwiające samodzielne prowadzenie księgowości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »