| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT

Czy dochód ze sprzedaży grzybów i jagód zbieranych w lesie podlega opodatkowaniu PIT

Latem i jesienią dorabiamy sobie zbierając i sprzedając zioła, jagody, grzyby, czy poziomki dziko rosnące w okolicznych lasach i na łąkach. Sąsiad straszy nas, że powinniśmy wykazać dochody z tej sprzedaży w PIT, i że on dopilnuje by urząd skarbowy nas sprawdził. Czy faktycznie musimy płacić podatek od tych niewielkich sum, które uzyskujemy ze sprzedaży?

NIE

Państwa sąsiad nie ma racji. Dochody tego typu są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Wprost o tym stanowi art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o PIT. Zgodnie z tym przepisem wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży:
- surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w grupie o symbolu 01.11.91-00,
- jagód, owoców leśnych (PKWiU 01.13.23-00) i
- grzybów (PKWiU 01.12.13-00.43)
Warunkiem tego zwolnienia jest jednak to, aby zbiór tych roślin, jagód owoców i grzybów był dokonywany osobiście albo z udziałem członków najbliższej rodziny.

Czyli jeżeli zaangażujemy w zbiór sąsiadów i znajomych (i utworzymy sami taki mały punkt skupu), a potem sami będziemy je sprzedawać, to dochody z takiej działalności nie będą korzystać z omawianego zwolnienia podatkowego.

Oczywiście w ewentualnym postępowaniu podatkowym trzeba będzie starać się udowodnić, że jagody i grzyby zbierało się samodzielnie. W takich sprawach ewentualne postępowanie dowodowe będzie się musiało siłą rzeczy ograniczyć do zeznań podatnika i świadków. Jednak jest mała szansa, że tego typu sprawa zainteresuje urząd skarbowy.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Dociekliwemu sąsiadowi urząd z pewnością pokaże ww. przepis art. 21 ust. 1 pkt 72 ustawy o PIT i poinformuje, że tego typu dochody są zwolnione z PIT.

Warto jednocześnie dodać, że dochody ze sprzedaży innych pozyskiwanych z lasu roślin, czy surowców nie podlegają omawianemu zwolnieniu.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Przykładowo są opodatkowane dochody ze sprzedaży:
- drewna,
- żywicy,
- choinek,
- karpiny,
- kory,
- igliwia,
- zwierzyny oraz
- płodów runa leśnego, które nie są ziołami, jagodami, grzybami, czy owocami leśnymi.

Wynika to z tego, że zasadniczo przepisów ustawy o PIT nie stosuje się m.in. przychodów z gospodarki leśnej w rozumieniu ustawy o lasach (art. 2 ust. 1 ustawy o PIT).

A zgodnie z art. 6 ustawy o lasach gospodarką leśną jest - działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu, utrzymania i powiększania zasobów i upraw leśnych, gospodarowania zwierzyną, pozyskiwania - z wyjątkiem skupu - drewna, żywicy, choinek, karpiny, kory, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, a także sprzedaż tych produktów oraz realizację pozaprodukcyjnych funkcji lasu.

Czy sprzedaż owoców i warzyw ze swojego ogródka jest opodatkowana PIT?

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ25
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Arkadiusz Foryś

Radca Prawny

Zostań ekspertem Infor.pl »