| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Tym samym przychody osiągane z transakcji obrotu walutami powinny zostać opodatkowane jako przychody z innych źródeł i jako takie – wykazane w zeznaniu rocznym.

Należy przy tym podkreślić, że jeśli charakter ww. działań uległby zmianie i byłyby one podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, na własny rachunek i miałyby na celu osiągnięcie zysku z przeprowadzanych transakcji (co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej) - to przychody z tytułu zakupu i sprzedaży walut trzeba będzie zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla zaliczenia dochodów z tytułu zakupu i sprzedaży walut do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma bowiem spełnienie ww. przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definiującego pojęcie działalności gospodarczej.

Należy też zwrócić uwagę, że aby prawidłowo rozliczyć się z należnego podatku dochodowego, konieczne jest właściwe udokumentowanie przychodów i kosztów. Należy zatem zadbać o to, aby posiadać stosowne informacje w ww. zakresie w razie ewentualnej kontroli.

Niezbędne jest więc dysponowanie dokumentami, z których będzie wynikać wysokość uzyskanego przychodu oraz wartość poniesionych w związku z jego uzyskaniem wydatków.

W tym przypadku ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy dokumentowania. Tym samym - zgodnie z art. 180 Ordynacji podatkowej - dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podstawa prawna:
- art. art. 5a pkt 6, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 9, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.
- art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK