| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Czy zysk ze sprzedaży walut podlega opodatkowaniu PIT

Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Od kilku miesięcy dokonuję nieregularnych transakcji kupna i sprzedaży walut obcych za pośrednictwem swojego prywatnego rachunku bankowego (ostatnio głównie przez Internet z wykorzystaniem specjalnej aplikacji udostępnionej mi jako klientowi przez bank). Czy w przypadku osiągnięcia zysku na danej transakcji (przez którą rozumiem zakup i sprzedaż określonej waluty) podlega on opodatkowaniu PIT?

Tym samym przychody osiągane z transakcji obrotu walutami powinny zostać opodatkowane jako przychody z innych źródeł i jako takie – wykazane w zeznaniu rocznym.

Należy przy tym podkreślić, że jeśli charakter ww. działań uległby zmianie i byłyby one podejmowane w sposób zorganizowany i ciągły, na własny rachunek i miałyby na celu osiągnięcie zysku z przeprowadzanych transakcji (co jest charakterystyczne dla przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności gospodarczej) - to przychody z tytułu zakupu i sprzedaży walut trzeba będzie zaliczyć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla zaliczenia dochodów z tytułu zakupu i sprzedaży walut do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej decydujące znaczenie ma bowiem spełnienie ww. przesłanek, o których mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definiującego pojęcie działalności gospodarczej.

Należy też zwrócić uwagę, że aby prawidłowo rozliczyć się z należnego podatku dochodowego, konieczne jest właściwe udokumentowanie przychodów i kosztów. Należy zatem zadbać o to, aby posiadać stosowne informacje w ww. zakresie w razie ewentualnej kontroli.

Niezbędne jest więc dysponowanie dokumentami, z których będzie wynikać wysokość uzyskanego przychodu oraz wartość poniesionych w związku z jego uzyskaniem wydatków.

W tym przypadku ustawodawca nie przewidział żadnej szczególnej formy dokumentowania. Tym samym - zgodnie z art. 180 Ordynacji podatkowej - dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Podstawa prawna:
- art. art. 5a pkt 6, art. 9 ust. 1 i ust. 2, art. 10 ust. 1 pkt 3 i 9, art. 11 ust. 1, art. 20 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych - j. t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.
- art. 181 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Helpdesk Kadrowy Sp. z o.o.

Outsourcing kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK