| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?

Czy dochody małoletnich dzieci trzeba wykazywać w PIT?


Tak. Rodzice dumni ze swojego zaradnego, uzyskującego dochody dziecka powinni wiedzieć o tym, że fiskus nie zapomina także o dochodach małoletnich podatników. Co do zasady dochody niepełnoletnich dzieci rodzice doliczają do swojego zeznania. Ale czasem trzeba wypełnić odrębny PIT.

Niepełnoletność podatnika stanowi jedną z okoliczności wpływających na zróżnicowany sposób rozliczania osiąganych przez niego dochodów.

W zależności od rodzaju dochodów oraz formy sprawowania nad małoletnim opieki, dochody są doliczane do dochodów rodziców bądź też podlegają rozliczeniu odrębnemu. Szczegółowe zasady określone zostały w art. 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Polecamy: serwis Urząd skarbowy

W myśl w/w artykułu, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, z wyjątkiem dochodów z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku, podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci.

Z treści tego przepisu wynika, iż jako ogólną zasadę ustawodawca przyjął rozliczenie dochodów małoletnich dzieci z dochodami rodziców. Powyższą zasadą objęci zostali zarówno rodzice biologiczni, jak i rodzice, którzy adoptowali dzieci. Wyłączono z niej jednak osoby sprawujące opiekę prawną nad małoletnimi dziećmi.

Konieczność doliczenia dochodów dziecka do dochodów rodzica lub rodziców oznacza, iż wszelkie obowiązki związane z zadeklarowaniem dochodów małoletniego oraz zapłaceniem podatku ciążą na rodzicach. Dochód małoletniego wykazywany jest na formularzu PIT-M stanowiącym załącznik do rozliczenia rocznego rodzica.

Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków. Nie dotyczy to jednak przypadków, w których w stosunku do małżonków orzeczono separację.

Odrębne opodatkowanie dochodów małoletnich dzieci polega na złożeniu na imię i nazwisko małoletniego dziecka zeznania podatkowego, w którym ujmuje się wszystkie przychody podlegające tej formie opodatkowania. Zeznanie to podpisuje rodzic (opiekun prawny).

Jeżeli małoletni osiąga zarówno dochody podlegające kumulacji z dochodami rodziców, jak i dochody rozliczane odrębnie, w zeznaniu składanym na imię małoletniego ujmuje się wyłącznie te drugie dochody.

Podstawa prawna: art. 7 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2010 r., Nr 51, poz. 307).

Źródło: Izba Skarbowa w Olsztynie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK