| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pomocy domowej z Ukrainy zatrudnionej na umowę zlecenia? Czy powinna te dochody opodatkować w Polsce i tu złożyć zeznanie podatkowe? Osoba ta na Ukrainie ma rodzinę i centrum interesów życiowych. Czy podatnik – osoba fizyczna zatrudniający taką pomoc ma obowiązki płatnika

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Stosownie do art. 14 ust. 1 Konwencji między Polską a Ukrainą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269 z późn. zm.), zwanej dalej: Konwencją: dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności.

Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochody mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim mogą być przypisane tej stałej placówce.

W związku z powyższym, dochód osoby mającej miejsce zamieszkania na Ukrainie z tytułu działalności o samodzielnym charakterze wykonywanej na terytorium Polski będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, o ile osoba ta posiada w Polsce stałą placówkę dla potrzeb wykonywania swojej działalności.

Przedstawiona w stanie faktycznym pomoc domowa świadczy swoje usługi w Polsce na podstawie umowy zlecenia podpisanej z osobą fizyczną, a usługi te wykonywane są w sposób stały i powtarzalny w jednym miejscu (mieszkaniu/domu) usługobiorcy.

Dlatego zdaniem KIP można przyjąć, iż osoba ta dysponuje stałą placówką w Polsce dla wykonywania swojej działalności, a zatem jej dochód będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli dochód pomocy domowej podlega w Polsce opodatkowaniu, gdyż prowadzi ona działalność za pomocą stałej placówki, jej wynagrodzenie wypłacane na podstawie umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, będzie zakwalifikowane do innych źródeł przychodów, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie.

Podatniczka nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek w ciągu roku, ale po roku podatkowym będzie musiała złożyć zeznanie roczne PIT-36 w którym wykaże w poz. 79 przychody uzyskane z tego tytułu i opodatkuje je zgodnie ze skalą podatkową.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W przeciwnym wypadku, jeżeli usługi są świadczone przez pomoc domową w sposób nie pozwalający uznać, iż dysponuje ona w Polsce stałą placówką, jej dochód będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce, zgodnie z art. 14 ust. 1 Konwencji.

Jednocześnie na osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej dokonującej wypłat na podstawie umowy zlecenia nie ciąży obowiązek płatnika w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »