| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Gdzie powinna płacić podatki Ukrainka pracująca w Polsce?

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć wynagrodzenie wypłacane pomocy domowej z Ukrainy zatrudnionej na umowę zlecenia? Czy powinna te dochody opodatkować w Polsce i tu złożyć zeznanie podatkowe? Osoba ta na Ukrainie ma rodzinę i centrum interesów życiowych. Czy podatnik – osoba fizyczna zatrudniający taką pomoc ma obowiązki płatnika

Zgodnie z art. 3 ust. 2a ustawy o PIT, osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Polski miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Polski (ograniczony obowiązek podatkowy).

Przepis ten stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska (art. 4a ustawy).

Stosownie do art. 14 ust. 1 Konwencji między Polską a Ukrainą w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1994 r. Nr 63, poz. 269 z późn. zm.), zwanej dalej: Konwencją: dochody, które osoba mająca miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie osiąga z wykonywania wolnego zawodu albo z innej działalności o samodzielnym charakterze, podlegają opodatkowaniu tylko w tym Państwie, chyba że osoba ta dysponuje zwykle stałą placówką w drugim Umawiającym się Państwie dla wykonywania swej działalności.

Jeżeli dysponuje ona taką stałą placówką, to dochody mogą być opodatkowane w drugim Państwie, jednak tylko w takim zakresie, w jakim mogą być przypisane tej stałej placówce.

W związku z powyższym, dochód osoby mającej miejsce zamieszkania na Ukrainie z tytułu działalności o samodzielnym charakterze wykonywanej na terytorium Polski będzie podlegał opodatkowaniu w Polsce, o ile osoba ta posiada w Polsce stałą placówkę dla potrzeb wykonywania swojej działalności.

Przedstawiona w stanie faktycznym pomoc domowa świadczy swoje usługi w Polsce na podstawie umowy zlecenia podpisanej z osobą fizyczną, a usługi te wykonywane są w sposób stały i powtarzalny w jednym miejscu (mieszkaniu/domu) usługobiorcy.

Dlatego zdaniem KIP można przyjąć, iż osoba ta dysponuje stałą placówką w Polsce dla wykonywania swojej działalności, a zatem jej dochód będzie podlegał w Polsce opodatkowaniu na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli dochód pomocy domowej podlega w Polsce opodatkowaniu, gdyż prowadzi ona działalność za pomocą stałej placówki, jej wynagrodzenie wypłacane na podstawie umowy zlecenia zawartej z osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, będzie zakwalifikowane do innych źródeł przychodów, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Dochód ten podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych określonych w ustawie.

Podatniczka nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek w ciągu roku, ale po roku podatkowym będzie musiała złożyć zeznanie roczne PIT-36 w którym wykaże w poz. 79 przychody uzyskane z tego tytułu i opodatkuje je zgodnie ze skalą podatkową.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

W przeciwnym wypadku, jeżeli usługi są świadczone przez pomoc domową w sposób nie pozwalający uznać, iż dysponuje ona w Polsce stałą placówką, jej dochód będzie zwolniony z opodatkowania w Polsce, zgodnie z art. 14 ust. 1 Konwencji.

Jednocześnie na osobie fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej dokonującej wypłat na podstawie umowy zlecenia nie ciąży obowiązek płatnika w zakresie poboru zaliczek na podatek dochodowy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK