| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania.

Podatnik zapytał, czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (oprócz wydatków na nabycie tego lokalu) może zaliczyć koszty poniesione przed podpisaniem aktu notarialnego w związku z czynnościami związanymi z wykończeniem tego lokalu, tj. koszty nadzoru nad pracami wykończeniowymi oraz koszty materiałów wykończeniowych?

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Tak więc, koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowią koszty nabycia powiększone o nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy, a poczynione zostały w czasie ich posiadania.

Zatem, aby nakład zwiększył wartość nabytej nieruchomości winien być poniesiony w okresie posiadania nieruchomości.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy: Czy zakup taniego mieszkania jest korzystny?

Z uwagi na to, że nabywca lokalu mieszkalnego poniósł wydatki zwiększające wartość nieruchomości w okresie jej posiadania - władania rzeczą, może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tego lokalu.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ExpaTax

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK