| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Czy wydatki na wykończenie mieszkania zmniejszają przychód z jego sprzedaży?

Podatnik podpisał w czerwcu 2010 r. umowę przedwstępną na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym od dewelopera. Pod koniec czerwca deweloper oddał mieszkanie nabywcy celem przeprowadzenia prac wykończeniowych. Umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego została podpisana w październiku 2010 r. Następnie w grudniu podatnik dokonał sprzedaży mieszkania.

Podatnik zapytał, czy do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (oprócz wydatków na nabycie tego lokalu) może zaliczyć koszty poniesione przed podpisaniem aktu notarialnego w związku z czynnościami związanymi z wykończeniem tego lokalu, tj. koszty nadzoru nad pracami wykończeniowymi oraz koszty materiałów wykończeniowych?

Stosownie do przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Tak więc, koszty uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości stanowią koszty nabycia powiększone o nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy, a poczynione zostały w czasie ich posiadania.

Zatem, aby nakład zwiększył wartość nabytej nieruchomości winien być poniesiony w okresie posiadania nieruchomości.

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy: Czy zakup taniego mieszkania jest korzystny?

Z uwagi na to, że nabywca lokalu mieszkalnego poniósł wydatki zwiększające wartość nieruchomości w okresie jej posiadania - władania rzeczą, może je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży tego lokalu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »