| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.

Sąd powołał się przy tym na uchwałę NSA z 26 kwietnia 2010 r. II FPS 10/09.

Komentowany wyrok jest kolejnym wyrokiem NSA, który potwierdza stanowisko tego sądu przyjęte w uchwale z dnia 26 kwietnia 2010 r. Wyodrębnienie dla celów podatkowych kontraktu menedżerskiego oraz uznanie przychodu z tego rodzaju umów jako przychodu z działalności wykonywanej osobiście bez względu na to czy umowa jest zawarta w ramach działalności gospodarczej czy nie, od początku było obiektem licznych kontrowersji.

Od samego też początku powstały spory, co do tego czy podatnik będący wspólnikiem spółki osobowej jest objęty zakresem przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o PIT, na podstawie którego przychody z działalności gospodarczej są przeklasyfikowywane na przychody z działalności wykonywanej osobiście.

Przed podjęciem uchwały przez NSA stanowisko sądów administracyjnych nie było jednolite, jednak przeważał pogląd, że przychody wspólnika spółki osobowej z kontraktu menedżerskiego zawartego przez tę spółkę mogą być opodatkowane tak jak przychody z działalności gospodarczej i nie ma do nich zastosowania art. 13 pkt 9 ustawy o PIT.

W zasadzie w kontekście tego przepisu cała dyskusja sprowadza się do tego czy w świetle ustawy o PIT wspólnik spółki osobowej prowadzi działalność gospodarczą, czy też nie.

Wydaje się, że odpowiedź znajduje się w art. 5b ust 2 ustawy o PIT w którym ustawodawca określił wprost, że to spółka osobowa prowadzi działalność, a dla celów podatkowych jedynie przychody wspólnika z zysku tej spółki są traktowane tak samo jak przychody z działalności gospodarczej. Stąd, wspólnik nie jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą, bowiem takim podmiotem jest nadal spółka.

Czytając przepis art. 13 pkt 9 ustawy o PIT można dojść do wniosku, że jego zakres podmiotowy dotyczy faktycznie jedynie osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą a nie wspólników spółek osobowych, którzy takiej działalności nie prowadzą, a jednie ich przychody są traktowane jak przychody z działalności gospodarczej. Co oznaczałoby, że przychody takiego wspólnika mogą być w całości traktowane jak przychody z działalności gospodarczej i mogą korzystać z opodatkowania 19% liniową stawką podatkową

Polecamy:Kontrola podatkowa

Polecamy: serwis PIT

NSA oparł się jednak na tezie, że osobą prowadzącą działalność gospodarczą w świetle ustawy o PIT jest również wspólnik spółki osobowej, co oznacza, że jednak przychody ze spółki osobowej, która zawarła kontrakt menedżerski są opodatkowane inaczej, tak jak przychody z działalności wykonywanej osobiście opodatkowane stawkami progresywnymi (18% i 32%). Wydaje się, że stanowisko NSA jest raczej prawidłowym odczytaniem intencji ustawodawcy (tj. objęcia tym przepisem wszystkich przychodów z kontraktów menedżerskich i podobnych umów) niż oparciem się na literalnym brzmieniu przepisów.

Po podjęciu wspomnianej uchwały przez NSA i dotychczasowych wyrokach NSA dotyczących przychodów z kontraktów menedżerskich uzyskiwanych przez wspólników spółek osobowych raczej trudno oczekiwać innego rozstrzygnięcia w przyszłości, niż przedstawione w komentowanym wyroku.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »