| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Jak są opodatkowane dochody wspólników z tytułu umów menedżerskich?

Bez względu na to, czy umowy menedżerskie zostaną zawarte w ramach działalności gospodarczej, czy też poza nią, przychody z tytułu ich wykonywania będą zaliczane do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i opodatkowane według jednakowych zasad. Zasady te wyłączają możliwość kwalifikowania przychodów z umów menedżerskich, nawet tych, które są zawierane w ramach działalności gospodarczej, jako przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a tym samym opodatkowania ich 19% podatkiem liniowym.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 3 lutego 2011 r. (II FSK 1730/09).

Spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zapytała, czy przychody wspólników spółki jawnej, która zawarła umowę o zarządzanie i doradztwo ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością - mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym? Zdaniem spółki, przychody tak uzyskane powinny być traktowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane w ten właśnie sposób.

Dyrektor Izby Skarbowej uznał to stanowisko za nieprawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że z opodatkowania podatkiem liniowym mogą skorzystać jedynie podatnicy uzyskujący przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tymczasem przychody wspólników uzyskiwane w związku z zawieranymi przez spółkę umowami o zarządzanie, należy zakwalifikować jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście.

Po wyczerpaniu toku instancyjnego sprawa trafiła do WSA, który uwzględnił skargę spółki. WSA podkreślił, że ani spółka (będąca podatnikiem), ani też wspólnik nie będzie otrzymywał przychodów za wykonanie umowy o zarządzanie, lecz przychody z udziału w spółce niemającej osobowości prawnej.

Sąd podkreślił, że to nie wspólnik zawierał umowę o zarządzanie w ramach prowadzonej przez niego pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ działalności takiej nie prowadził on, lecz spółka, w której jest wspólnikiem i która to spółka będzie zawarła umowę i otrzymywała przychody.

Ponieważ zaś spółka jawna nie jest podatnikiem PIT, przychody uzyskiwane przez jej wspólnika z udziału w tej spółce uchylają się spod działania art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy o PIT) i tym samym stanowisko organu jest błędne. W tej sytuacji zastosowanie znajduje art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, co oznacza, że przychody te będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Organ złożył skargę kasacyjną, którą uwzględniono. Uzasadniając wyrok, NSA podkreślił, że z tego, że pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka nieposiadająca osobowości prawnej, nie wynika, że działalność wspólnika, polegająca na świadczeniu usług zarządzania lub o podobnym charakterze, jest pozbawiona cech działalności wykonywanej osobiście.
Tym samym przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o PIT uznaje się za przychody z działalności wykonywanej osobiście.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Zarzeczny

PR & Account Executive

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »