| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak rozliczyć wynagrodzenie za udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Jak rozliczyć wynagrodzenie za udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Wpłacane dodatki spisowe i nagrody przyznane pracownikom samorządowym oddelegowanym do pracy w biurze spisowym, nie stanowią przychodów ze stosunku pracy. Świadczenia te zostaną bowiem otrzymane w związku z wykonywaniem przez te osoby prac zleconych przez komisarzy spisowych, czyli inny podmiot niż pracodawca.

Dlatego też przychód z tego tytułu należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, tj. do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w stosunku do których mają zastosowanie 20% zryczałtowane koszty uzyskania przychodu.

Stan faktyczny

Na podstawie art. 15 ust. 3, art. 17 oraz art. 18 ustawy z dnia 4 marca 2010 r. o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2011 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 47 poz.277). Wójt pewnej gminy utworzył Gminne Biuro Spisowe na potrzeby Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2011 roku.

Do pracy w Gminnym Biurze Spisowym oddelegowani zostali pracownicy Urzędu Gminy. Za wykonanie prac spisowych wójt jako Gminny Komisarz Spisowy przyznał oddelegowanym pracownikom dodatki spisowe.

Zgodnie z ustawą z dnia 4 marca 2010 r. o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań w 2011 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 47 poz.277) do pracy w Gminnym Biurze Spisowym zostają oddelegowani pracownicy jednostek samorządu terytorialnego, którzy zachowują prawo do wynagrodzenia u swojego pracodawcy.

Pracownikom powołanym do Gminnego Biura Spisowego za wykonywanie prac spisowych mogą być przyznane tylko dodatki spisowe i nagrody; nie są z nimi zawierane umowy zlecenia ani umowy o dzieło. Prace spisowe są finansowane z budżetu państwa, z części dotyczącej Głównego Urzędu Statystycznego oraz ze środków Unii Europejskiej.

Wójt miał wątpliwość, czy wykonywanie przez oddelegowanych pracowników Urzędu Gminy czynności spisowych zleconych przez komisarzy spisowych należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście i w związku z tym należy zastosować koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)?

Jego zdaniem tak właśnie jest, bo brak jest nawiązania stosunku pracy - jest tylko zarządzenie powołujące skład gminnego biura spisowego oraz pismo Gminnego Komisarza Spisowego o przyznaniu dodatku.

Polecamy: Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Polecamy: Zwrot VAT za materiały budowlane - poradnik

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 10 czerwca 2011 r. (nr IPPB4/415-365/11-2/JS) przyznał wójtowi rację.

W interpretacji tej przypomniał, że za przychody z działalności wykonywanej uważa się m.in. przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 (art. 13 pkt 6 ustawy o PIT).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK