| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce?

b)  nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie (art. 21 ust.25 pkt 1 ustawy o PIT)

a także

a)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na cele mieszkaniowe,

b)  spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a,

c)  spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości, na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a lub b (art. 21 ust.25 pkt 2 ustawy o PIT).

Gdy kredyt (pożyczka) jest częścią kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych - niż wymienione w powyższych przypadkach (art. 21 ust. 25 pkt 1 i pkt 2 ustawy o PIT) - zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, to za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, uważa się:

- wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c u) oraz

- zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę

  kredytu (pożyczki), o którym mowa w powyżej wskazanych artykułach.

Zwolnienie podatkowe, o którym mowa, nie ma jednak zastosowania do tej części wydatków wskazanych w art. 21 ust.25 pkt 2, które:

- zostały uwzględnione przez podatnika lub

- zostały przeznaczone na pokrycie wydatków wymienionych w art. 21 ust.25 pkt 1

w związku z  korzystaniem z ulg podatkowych (w rozumieniu ordynacji podatkowej) przy

 odprowadzeniu podatku PIT.

Nieruchomości muszą być położone w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Również  bank lub w spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowej muszą mieć siedzibę na tym obszarze.

Zakup mieszkania zlokalizowanego w innym państwie

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o PIT ma zastosowanie do tych nieruchomości, które położone są na obszarze Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Konfederacji Szwajcarskiej.

Ponadto pomiędzy krajem, w którym znajduje się dana nieruchomość a Polską muszą być podpisane odpowiednie umowy regulujące problem podwójnego opodatkowania oraz kwestię uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki przeznaczone na cele mieszkaniowe.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych "Bochnacki, Bojanowski, Hipsz"

Radcowie prawni

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »