| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy spłata kredytu na zakup mieszkania w innym państwie uprawnia do zwolnienia z PIT?

Czy w przypadku przeznaczenia środków pieniężnych, uzyskanych ze sprzedaży mieszkania położonego w Polsce, na spłatę kredytu zaciągniętego na zakup mieszkania w innym państwie, istnieje możliwość uznania tych środków jako wydatków poniesionych na cel mieszkaniowy? A w związku z tym, czy można skorzystać ze zwolnienia z PIT dochodu ze sprzedaży tego mieszkania w Polsce?

Zwolnienie od podatku

Zatem, biorąc pod uwagę przedstawione przepisy podatkowe, zwolnienie z podatku dochodowego nastąpi, gdy:

1) środki uzyskane z odpłatnego zbycia mieszkania zostaną przeznaczone wyłącznie na cele wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT,

2) przeznaczenie dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw, na wskazane cele mieszkaniowe (dotyczy to również spłaty kredytu (kapitału) oraz odsetek od kredytu zaciągniętego przez podatnika w banku mającym siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej) nastąpi w okresie nie dłuższym niż dwa lata od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw.

Kredyt, na którego spłatę został przeznaczony dochód z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego musi być kredytem zaciągniętym na cele mieszkaniowe.

Cel mieszkaniowy stanowią bieżące spłaty rat obejmujących kapitał i odsetki od takiego kredytu tj. spłaty rat ponoszone od chwili uzyskania dochodu ze sprzedaży mieszkania w Polsce, do upływu okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie tego mieszkania.

Wydatki przeznaczone na spłatę kolejnych rat kredytu, które zostaną poniesione po upływie okresu dwóch lat, liczonych od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania w Polsce, mimo że są poniesione w celach mieszkaniowych - nie spełniają tego warunku.

Źródło: indywidualna interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 5 lipca 2011 r. (nr IPTPB2/415-103/11-2/MP).

Podstawa prawna:

- art. 9 ust. 1, art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), art. 30e, art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 25, 27, 30 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK