| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Podatek PCC od pożyczki a podatek dochodowy według stawki 75%

Przed wynoszącym aż 75% podatkiem od dochodów z przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych podatnicy często bronią się wskazując, że sporne wydatki sfinansowali pożyczką. Podatek od pożyczki obciąża biorącego pożyczkę.

Bardzo często organy podatkowe prowadząc postępowania w sprawie nałożenia 75% podatku dochodowego negują fakt udzielenia pożyczki.

PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

W sytuacji, gdy nie został od niej zapłacony podatek PCC oraz przekazanie pieniędzy odbyło się poza systemem bankowym trudno jest podatnikom udowodnić fakt pożyczenia pieniędzy.

Sprzeczność między zarzutem fiskusa niezapłacenia podatku PCC od pożyczki oraz kwestionowania faktu udzielenia pożyczki wskazał np. 5 lipca 2011 r. WSA w Łodzi (sygn. akt SA/Łd 555/11):

 „Organy podatkowe zaliczając do legalnych źródeł przychodów mających pokryć wydatki podatnika w 2005 r. kwotę pożyczki w wysokości 19.274,00 zł (2x9.637,00 zł) jako wolną od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych i odmawiając uznania za legalną pozostałej części pożyczki z powodu jej nie opodatkowania przed 2005 r. podatkiem od czynności cywilnoprawnych, popadły w sprzeczność. Z jednej strony bowiem uznają, że pożyczka została udzielona skarżącemu i brak jakichkolwiek ustaleń co do tego, że rodzice skarżącego dysponowali nielegalnymi i nieopodatkowanymi środkami przeznaczonymi na pożyczkę dla syna (skarżącego), z drugiej twierdzą, że fakt jej nie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych wyklucza uznanie jej za legalne źródło przychodu, nie bacząc na to, że podatek ten wymierza się od czynności prawnej pożyczki a nie od przychodu, co do którego organy nie wykazały braku legalności.”

Spory między podatnikami i fiskusem o kontrowersyjny 75% podatek dochodowy pokazują, że polskie przepisy podatkowe wymuszają staranność w posiadaniu pokrycia w legalnych dochodach wydatków.

Dowodem na to może być fakt zapłacenia innych podatków niż dochodowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Häfele Polska

Producent okuć meblowych i budowlanych, a także elektronicznych systemów kontroli dostępu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK