Do środków europejskich zalicza się (art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)):
1) środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;
reklama
reklama
2) niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:
a) Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,
b) Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,
c) Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;
3) środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:
a) Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",
b) Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,
c) Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich;
Wśród wymienionych środków europejskich znajdują się środki pochodzące z funduszy strukturalnych. Funduszem strukturalnym jest Europejski Fundusz Społeczny, z którego środków finansowany jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki.
W związku z tym uczestnicy projektu, czyli osoby, które faktycznie otrzymują pomoc, są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku PIT od otrzymanego stypendium.
Wolne od podatku dochodowego są środki otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.
Polecamy: Które stypendia są zwolnione z PIT?
Źródło: interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 października 2011 r. (nr ILPB2/415-730/11-2/AJ).