| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) studenci, którzy poprzez rekrutację zostali wybrani do odbycia danego stażu, otrzymują stypendium stażowe. W opisywanym przypadku środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Czy uzyskany dochód podlega opodatkowaniu?

Do środków europejskich zalicza się (art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.)):

1)   środki pochodzące z funduszy strukturalnych, Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rybackiego, z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. a i b;

2)   niepodlegające zwrotowi środki z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), z wyłączeniem środków, o których mowa w pkt 5 lit. c i d:

a)  Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014,

b)  Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014,

c)  Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;

3)   środki na realizację Wspólnej Polityki Rolnej:

a)  Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej "Sekcja Gwarancji",

b)  Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji,

c)  Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich;

Wśród wymienionych środków europejskich znajdują się środki pochodzące z funduszy strukturalnych. Funduszem strukturalnym jest Europejski Fundusz Społeczny, z którego środków finansowany jest Program Operacyjny Kapitał Ludzki.

W związku z tym uczestnicy projektu, czyli osoby, które faktycznie otrzymują pomoc, są zwolnione z obowiązku odprowadzania podatku PIT od otrzymanego stypendium.

Wolne od podatku dochodowego są środki otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie o finansach publicznych.

Polecamy: Które stypendia są zwolnione z PIT?

Źródło: interpretacja podatkowa Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 października 2011 r. (nr ILPB2/415-730/11-2/AJ).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »