| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

W ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) studenci, którzy poprzez rekrutację zostali wybrani do odbycia danego stażu, otrzymują stypendium stażowe. W opisywanym przypadku środki finansowe pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego. Czy uzyskany dochód podlega opodatkowaniu?

Program Operacyjny Kapitał Ludzki (PO KL).

Program jest realizowany w Polsce w okresie od 2007 do 2013 roku. Umożliwia wykorzystanie środków z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS). Głównym celem Programu jest wzrost zatrudnienia i spójności społecznej.

Program Operacyjny Kapitał Ludzki w założeniu finansowany jest w 85% ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Społecznego, oraz w 15% ze środków krajowych.

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Europejski Fundusz Społeczny powołany został  w 1960 r. w celu osiągnięcie spójności gospodarczej i społecznej oraz wysokiego poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej poprzez finansowanie działań w ramach pięciu obszarów wsparcia. Szczegółowy zakres działania EFS reguluje rozporządzenie (WE) nr 1081/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 lipca 2006 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego i uchylające rozporządzenie (WE) nr 1784/1999 (Dz. Urz. UE L 210 z 31.07.2006, s. 12 z późn. zm.).

Studenci mogą uczestniczyć m.in w programie „Program unowocześniania kształcenia w (…) dla zapewnienia konkurencyjności oraz wysokiej kompetencji absolwentów”. W tym celu składają odpowiednie wnioski, a następnie przeprowadzona jest rekrutacja. Od otrzymanego stypendium odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne.

Opodatkowanie przyznanego stypendium

Zasadą jest, że od wszelkich otrzymanych dochodów odprowadza się podatek dochodowy. Przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwanej dalej ustawą o PIT przewidują jednak wyjątki od tej zasady.

Możliwe jest zwolnienie z obowiązku odprowadzania podatku od dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT oraz od tych dochodów, od których zaniechano poboru podatku na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej (art. 9 ust.1 ustawy o PIT).

Zwolnienia te najczęściej wprowadzane są ze względów celowościowych albo ze względów sprawiedliwościowych. Skutkiem zwolnienia podatkowego jest to, że określony przychód nie jest łączony z przychodami z innych źródeł. Przychodu tego nie uwzględnia się przy obliczaniu dochodów. Kosztów jego uzyskania nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodu.

Wśród przepisów, które wymieniają dochody zwolnione od podatku, znajduje się art.21 ust.1 pkt 137 ustawy o PIT. Został wprowadzony 1 stycznia 2010 roku. Przewiduje, że środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 oraz z 2010 r. Nr 28, poz. 146) są wolne od podatku dochodowego.

Polecamy: serwis Koszty

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »