| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy od odszkodowania wypłaconego z tytułu zaniżonego świadczenia emerytalnego pracownik zapłaci podatek dochodowy

Czy od odszkodowania wypłaconego z tytułu zaniżonego świadczenia emerytalnego pracownik zapłaci podatek dochodowy

Pracownik na skutek błędnego zakwalifikowania wykonywanej pracy przez pracodawcę, pobierał zaniżone świadczenie emerytalne. Po wygraniu procesu sądowego pracodawca wypłacił mu odszkodowanie w wysokości różnicy pomiędzy emeryturą wypłaconą, a emeryturą, która była należna. Zasądzone na rzecz pracownika odszkodowanie stanowiło kwotę netto, ponieważ zostało pomniejszone o podatek dochodowy od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne. Czy od odszkodowania należy odprowadzić podatek dochodowy.

W sytuacji opisanej w pytaniu podatnikowi wypłacano niższą emeryturę od tej, do której faktycznie był uprawniony. Na skutek błędu pracodawcy pracownik poniósł więc szkodę, w wysokości różnicy pomiędzy emeryturą wypłaconą, a emeryturą, która była mu należna. Sąd zasądził na jego rzecz odszkodowanie w kwocie, o którą została pomniejszona należna emerytura. Odszkodowanie wyrównało więc poniesioną stratę na skutek wypłacania zaniżonej emerytury.

Dlatego, jeśli byłemu pracownikowi wypłacimy odszkodowanie w wysokości kwoty, o którą została pomniejszona emerytura, to naprawiona szkoda nie ma charakteru korzyści.

Gdyby bowiem pracodawca wystawił na rzecz pracownika prawidłowe dokumenty, to od momentu przejścia na emeryturę pracownik otrzymywałby wyższą emeryturę. Wyrządzona szkoda polegała więc na zmniejszeniu tego, co się należało, a więc na zaniżeniu należnego świadczenia emerytalnego, zasądzone zaś przez Sąd odszkodowanie miało na celu zrekompensowanie szkody.

A więc w opisanej sytuacji odszkodowania nie wypłacono ani w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ani też nie dotyczy ono korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono. W konsekwencji od wypłaconego odszkodowania emeryt nie zapłaci podatku.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 31 października 2011r. - nr IPTPB2/415-573/11-2/AK.

Podstawa prawna: art. 9 ust. 1, art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 3, art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Company-logos.co

Katalog firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK