| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Podatek od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Podatek od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Jaka część kwoty – cała, czy faktycznie otrzymana - uzyskanej ze sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, zbytej na podstawie umowy przedwstępnej zawartej przez spadkodawcę, podlega opodatkowaniu PIT?

Podstawa opodatkowania PIT – czyli jak obliczyć dochód ze sprzedaży nieruchomości

Podstawą opodatkowania jest dochód, który jest różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, a poniesionymi kosztami.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości jest wartość wyrażona poprzez cenę wskazaną w umowie, pomniejszoną o koszty odpłatnego zbycia.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 maja 1997 roku (sygnatura I SA/Ka 86/96) wskazuje, że uzyskanie przychodu następuje w dacie zawarcia umowy sprzedaży. Bez znaczenia przy tym źródle przychodu jest moment faktycznego uzyskania pieniędzy oznaczonych w umowie.

Także M. Jarockiego w artykule „Kwoty obciążane dwukrotnie” (Rzeczpospolita PCD.2003.10.27), podkreśla, że „w przeciwieństwie do podatku od przychodów z działalności gospodarczej - podatek od sprzedaży nieruchomości jest należny bez względu na to, czy sprzedaż przyniosła dochód, czy też stratę. Podstawę opodatkowania stanowi bowiem wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszana jedynie o koszty odpłatnego zbycia, ściśle związane ze sprzedażą”.

Zgodnie z art. 22 ust. 6 d ustawy o PIT za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego nieruchomości nabytej w drodze spadku, uważa się:

- udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania (jednak sposoby ich dokumentowania nie są określone); uznaje się, że wydatki mogą być dokumentowane fakturami VAT, rachunkami, a także paragonami fiskalnymi (jeśli zostaną dodatkowo opisane oraz

- kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Jeśli nieruchomość nabyto nieodpłatnie- w drodze spadku, to kosztem uzyskania przychodu z późniejszego jej zbycia jest wartość rynkowa z dnia nabycia. Powiększa się ją o udokumentowane nakłady dokonane jeszcze w czasie posiadania nieruchomości, które zwiększyły jej wartość.

Koszty podwyższa się o kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn przypadającą na nabytą nieruchomość.

Dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości opodatkowany jest podatkiem w wysokości 19 % (art. 30e ustawy o PIT).

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Zastosowanie przepisów prawnych w przedstawionej sytuacji

Zawarcie umowy sprzedaży w celu wykonania umowy przedwstępnej (co powoduje przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę w chwili zawarcia umowy) skutkuje powstaniem po stronie sprzedającego (w tym wypadku spadkobiercy) przychodu, który podlega opodatkowaniu.

W momencie zawierania umowy nieruchomość stanowi własność spadkobiercy, zatem to jemu przypada cały dochód.

Przychodem jest wartość określona w akcie notarialnym (o ile stanowi wartość rynkową), pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Zatem fakt wcześniejszego uiszczenia zadatku nie ma znaczenia, nawet jeśli został on przeznaczony na inne cele przez spadkodawcę.

Opodatkowaniu podlega cała kwota otrzymana ze sprzedaży nieruchomości.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej 20 stycznia 2012 roku przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-265/11-2/DS).

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »