| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Kiedy rolnik płaci PIT

Kiedy rolnik płaci PIT

Przychody uzyskane przez rolnika z tytułu sprzedaży wędlin ze zwierząt z własnej hodowli są opodatkowane PIT. Produkcja i sprzedaż wędlin nie mieści się w definicji działalności rolniczej (opodatkowanej wyłącznie podatkiem rolnym) i jest działalnością gospodarczą (opodatkowaną PIT). Podstawową cechą działalności rolniczej jest bowiem uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce). Przetwarzanie płodów rolnych, to już działalność gospodarcza.

Zdaniem organów podatkowych z tej definicji wynika, że podstawową cechą działalności rolniczej jest uzyskiwanie produktów w stanie nieprzetworzonym, pochodzących z uprawy (produkty roślinne), chowu lub hodowli (produkty zwierzęce).

Wszelkie produkty działalności rolniczej powstają wyłącznie na skutek działania normalnych biologicznych procesów wzrostu. Stan nieprzetworzony to taki stan produktu, który nie różni się zasadniczo od stanu, w jakim produkt znajdował się bezpośrednio po jego wytworzeniu.

Natomiast produkt przetworzony to taki, który na skutek zastosowanych względem niego procesów technologicznych nabrał nowych cech właściwości.

Zatem z pewnością nie jest działalnością rolniczą:

- ubój tucznika,

- poubojowa rozbiórka mięsa,

- wytwarzanie wędlin,

- sprzedaż produktów przetworzonych (np. wędlin).

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki?

Pozarolnicza działalność gospodarcza została zdefiniowana w przepisie art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, jako działalność zarobkowa:

a) wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,

b) polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4-9.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi sprzedaż przetworzonych produktów zwierzęcych pochodzących z własnej hodowli trzody należy uznać za działalność gospodarczą. Dlatego też  przychody z takiej działalności należy zakwalifikować do przychodów, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT, tj. z pozarolniczej działalność gospodarcza.

Zwolnienie nie dla wędlin

W art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o PIT znaleźć można jeszcze pewne zwolnienie od podatku dochodów ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, nie stanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym.

Ale stosuje się je jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

Zwolnienie to nie dotyczy więc produkcji i sprzedaży wędlin.

Źródło: Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 7 lutego 2012 r. (nr IPTPB1/415-279/11-6/KSU).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK