| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > PIT od sprzedaży złota

PIT od sprzedaży złota

Podatnik dokonał sprzedaży złota lokacyjnego (sztabki, monety). Od czasu zakupu ww. złota minęło ponad 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Sprzedaż miała charakter prywatny i dokonana była na rzecz innej osoby fizycznej. Czy od dochodu uzyskanego z przedmiotowej sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy?

Odpowiedź KIP:

Złoto jest rzeczą w rozumieniu art. 45 Kodeksu cywilnego, więc przychody z jego odpłatnego zbycia, zalicza się do źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych.

Obowiązek podatkowy z tego tytułu nie powstaje, jeżeli zbycie takie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i odpłatne zbycie następuje po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W przypadku zamiany rzeczy okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonujących zmiany.

Jednakże, jeżeli zakup złota dokonywany jest w celach inwestycyjnych (zakup tzw. złota inwestycyjnego), działania takie (transakcje zakupu i sprzedaży złota), jako mające przynieść określone korzyści ekonomiczne, stanowią formę inwestowania kapitału, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT.

Osiągnięte z tego tytułu przysporzenie stanowi podstawę opodatkowania zryczałtowanym 19 % podatkiem dochodowym według zasad określonych w art. 30a ustawy o PIT.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2011 / 2012

IKZE i IKE - ulgi i zwolnienia w PIT dla oszczędzających na emeryturę

Czy złoto będzie nadal drożeć?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »