REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie chcesz płacić podatku dochodowego – hoduj dziwne zwierzęta

hodowla węży zwolniona z PIT, działy specjalne produkcji rolnej, działalność rolnicza
hodowla węży zwolniona z PIT, działy specjalne produkcji rolnej, działalność rolnicza

REKLAMA

REKLAMA

Hodowcy węży, ślimaków afrykańskich, jeży pigmejskich i innych zwierząt, których hodowla nie mieści się w definicji działów specjalnych produkcji rolnej - nie muszą płacić podatku dochodowego (PIT – osoby fizyczne, ani CIT – osoby prawne), bez względu na dochód jaki osiągają z tej hodowli. Jeżeli ci hodowcy nie mają użytków rolnych ominie ich także podatek rolny.

Przepisów ustawy o PIT (tak samo jak ustawy o CIT) nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Autopromocja

Działalnością rolniczą, w rozumieniu ustawy o PIT (analogicznie jest też w ustawie o CIT), jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również

-  produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego,

- produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią,

- produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

-  hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych,

- produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz

- hodowla ryb, a także

- działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

1) miesiąc – w przypadku roślin,

2) 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,

3) 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,

4) 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

– licząc od dnia nabycia.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są wg ustawy o PIT i ustawy o CIT:

- uprawy w szklarniach (powyżej 25 m2 powierzchni) i ogrzewanych tunelach foliowych (powyżej 50 m2 powierzchni),

- uprawy grzybów i ich grzybni (powyżej 25 m2 powierzchni uprawowej),

- uprawy roślin „in vitro” (powyżej 1 m2 powierzchni półek),

- fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego (powyżej 100 sztuk) i nieśnego (powyżej 80 sztuk),

- wylęgarnie drobiu (bez względu na liczbę),

-  hodowla i chów zwierząt futerkowych (powyżej 50 samic stada podstawowego w przypadku nutrii i królików i powyżej 1 samicy stada podstawowego w przypadku lisów, jenotów, norek, tchórzofretek i szynszyli) i laboratoryjnych (bez względu na liczbę),

-  hodowla dżdżownic (powyżej 1 m2 powierzchni łoża hodowlanego),

- hodowla entomofagów (powyżej 1 m2 powierzchni upraw roślin żywicielskich),

- hodowla jedwabników (powyżej 1 dm3 kokonów),

- prowadzenie pasiek (powyżej 80 rodzin),

- hodowla i chów poza gospodarstwem rolnym następujących zwierząt: psów rasowych, kotów rasowych, koni, ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi, owiec – powyżej 10 sztuk, świni – powyżej 50 sztuk, bydła i cieląt – powyżej 10 sztuk, krów – powyżej 5 sztuk.

Tak więc osoby prowadzące działy specjalne produkcji rolnej płacą PIT lub CIT.

Działy specjalne produkcji rolnej 2013 - normy szacunkowe dochodu

Działy specjalne produkcji rolnej 2012 - normy szacunkowe dochodu

Przychody z innej działalności rolniczej nie podlegają aktualnie opodatkowaniu PIT, ani CIT. Trzeba tylko pamiętać, by nasza hodowla, czy uprawa spełniała warunki ww. definicji działalności rolniczej (w szczególności dotrzymane były ww. minimalne terminy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost).

Jeżeli mamy pewność, że prowadzimy działalność rolniczą i jednocześnie nie prowadzimy jednego z ww. działów specjalnych produkcji rolnej, to nie mamy obowiązku płacić podatku dochodowego od tej działalności.

Czy od dochodów z działalności rolniczej płaci się podatek CIT?

Rząd planuje dopiero objąć od 2014 r. podatkiem dochodowym rolników, którzy obecnie płacą przede wszystkim podatek rolny od swoich gospodarstw rolnych.

PIT od rolników od 2014 roku


Organy podatkowe potwierdzają co jakiś czas w interpretacjach podatkowych (niedowierzającym w swe podatkowe szczęście hodowcom rożnych dziwnych stworzeń), że dochody z hodowli zwierząt, które nie mieszczą się w zakresie definicji działu specjalnego produkcji rolnej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Do działów specjalnych produkcji rolnej nie zalicza się hodowli jeży, bowiem w Tabeli, o której mowa powyżej (chodzi o załącznik Nr 2 do ustawy o PIT: „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego” – przypisek PH), w specyfice rodzajowej tego typu hodowla nie została wymieniona. Oznacza to, że hodowla pigmejskich jeży afrykańskich jest działalnością rolniczą, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 16 czerwca 2011 r. – nr ITPB1/415-324/11/DP).

Do działów specjalnych produkcji rolnej nie zalicza się hodowli pytona królewskiego (…) hodowla pytona królewskiego jest działalnością rolniczą. Działalność Wnioskodawczyni ma bowiem polegać na sprzedaży młodych zwierząt, pochodzących z własnej hodowli. Z uwagi na taką kwalifikację, dochody uzyskiwane ze sprzedaży przychówku pytona królewskiego nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 15 listopada 2011 r. – nr ITPB1/415-966/11/HD).

(…) Wnioskodawca planuje zająć się hodowlą ślimaka jadalnego, którego biologiczny wzrost wynosi 6-8 miesięcy. Na podstawie przeanalizowanych powyżej regulacji prawnych stwierdzić należy, że – wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy – hodowla ślimaka jadalnego nie jest działem specjalnym produkcji rolnej. Do działów specjalnych produkcji rolnej nie zalicza się hodowli ślimaka jadalnego, bowiem w Tabeli, o której mowa powyżej, w specyfice rodzajowej tego typu hodowla nie została wymieniona. Oznacza to, że hodowla ślimaka jadalnego jest działalnością rolniczą, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 19 kwietnia 2012 r. – nr ITPB1/415-185/12/HD).

(…) hodowla ślimaków afrykańskich jest działalnością rolniczą, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Biorąc jednakże pod uwagę cyt. przepis art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku gdy okres przetrzymywania ślimaków, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, wynosić będzie - licząc od dnia nabycia - mniej niż dwa miesiące, działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. pozarolniczą działalność gospodarczą, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w ustawie. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 października 2010 r. – nr ITPB1/415-734/10/MR).

(…) hodowla ślimaków afrykańskich jest działalnością rolniczą, a dochody z niej uzyskiwane nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Biorąc jednakże pod uwagę cyt. przepis art. 2 ust. 2 updop, w przypadku gdy okres przetrzymywania ślimaków, w trakcie którego następuje ich biologiczny wzrost, wynosić będzie - licząc od dnia nabycia - mniej niż dwa miesiące, działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów z działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 października 2011 r. – nr IBPBI/2/423-780/11/CzP).

Czasem również hodując zwykłe pisklaki nie zapłacimy podatku dochodowego:

W tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego nie został wyszczególniony taki rodzaj produkcji jak hodowla piskląt do odchowu. W związku z powyższym, jeżeli odchowane pisklęta zostaną sprzedane i nie jest to prowadzona hodowla (chów) drobiu rzeźnego lub drobiu nieśnego, do produkcji tej nie będą miały zastosowania zasady ustalania dochodu przy zastosowania norm szacunkowych. Zasady te miałyby natomiast zastosowanie do hodowli kur niosek (produkujących jaja).

We wniosku wskazała Pani, że prowadzi działalność polegającą na zakupie jednodniowych kurczaków i hodowli piskląt przez okres dłuższy niż 2 miesiące, ale nie dłuższy niż do czasu osiągnięcia przez kurę dojrzałości nieśnej max. 21 tygodni, które następnie zostaną sprzedane.

Zatem mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące uregulowania prawne stwierdzić należy, że działalność polegająca na hodowli kurcząt (przez okres max. 21 tygodni) i ich sprzedaży stanowi zgodnie z przepisem art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalność rolniczą, z której dochody nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 30 czerwca 2011 r. – nr ITPB1/415-443/11/DP).

Jeżeli ci hodowcy nie mają użytków rolnych ominie ich także podatek rolny. Podatek rolny muszą płacić te osoby, które są właścicielami, samoistnymi posiadaczami lub użytkownikami wieczystymi gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych.

Podatek rolny i podatek leśny 2012 - stawki

Tych, którzy hodują na większą (niż hobbystyczna) skalę nie ominie najprawdopodobniej VAT, chyba, że wybiorą zwolnienie podmiotowe

Warto też wiedzieć, że w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT ustawodawca zwolnił od VAT dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnikiem ryczałtowym jest rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze, korzystający ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych (art. 2 pkt 19 ustawy o VAT).

Przykładowo można wskazać, że dostawa ślimaków żywych jako towar konsumpcyjny sklasyfikowany pod symbolem PKWiU 01.49.23.0, na podstawie poz. 14 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, została wyłączona z opodatkowania stawką podatkową 5% - bowiem wyłączenie zawarte w załączniku nr 10 do ustawy, poz. 14 w pkt 1 dotyczy „zwierząt żywych i ich nasienia”, zatem odnosi się zarówno do zwierząt żywych, jak i ich nasienia. A zatem dostawa żywych ślimaków z wyłączeniem ślimaków morskich, podlega opodatkowaniu stawką 8% (na podstawie poz. 14 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług), jako że ślimaki żywe nie mieszczą się w wyłączeniach pkt 1-5 tej pozycji. (z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 25 czerwca 2012 r. – nr IPTPP4/443-222/12-2/UNR).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej?

    Czy 13 i 14 emerytura wlicza się do dochodu osoby niepełnosprawnej, ustalanego na potrzeby skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

    Będzie nowelizacja Ordynacji podatkowej. Ministerstwo pracuje nad projektem. Podatnicy zyskają.

    Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu. Podobnie będzie z nadpłatami powstałymi wskutek wyroków TK.

    Stawki VAT 2024 - zmiany w stawkach obniżonych od 1 kwietnia

    Stawki VAT od 1 kwietnia 2024 roku ulegną zmianie. Pojawi się nowa lista towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku do wysokości 8 proc. Stawka obniżona obejmie m.in. usługi kosmetyczne, manicure i pedicure.

    Fundacja rodzinna - podatkowe konsekwencje zbycia udziałów

    Otaczające nas środowisko prawno-ekonomiczne dynamiczne oddziałuje na wszystkich, dlatego wśród pojawiających się pytań coraz częstszymi są te odnoszące się do fundacji rodzinnej, która zapewnia kuszące preferencje podatkowe.

    Składka zdrowotna 2024. Min. Leszczyna: będą zmiany ale powrót do zasad sprzed Polskiego Ładu zbyt kosztowny

    Jeszcze w bieżącym tygodniu minister zdrowia razem z ministrem finansów przedstawią premierowi Tuskowi propozycje zmian w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Taką informację przekazała 18 marca 2024 r. minister zdrowia Izabela Leszczyna.

    Zmiany w akcyzie od 2025 roku - opodatkowanie saszetek nikotynowych

    Ministerstwo Finansów chce zmienić od 2025 roku przepisy ustawy o podatku akcyzowym w zakresie saszetek nikotynowych. W komunikacie z 18 marca 2024 r. MF przedstawiło propozycje zmian. Resort zaprasza zainteresowanych tymi zmianami na spotkanie w celu uzgodnienia treści tej nowelizacji.

    "Nie stać nas na cztery dni pracy". Jednak skrócenie czasu pracy może ograniczyć zwolnienia

    "Skrócenie czasu pracy, np. do czterech dni w tygodniu nie zostanie zrównoważone przez wzrost zatrudnienia. Produkcja krajowa zmniejszy się, a wraz z nią zmniejszą się dochody ludności" – mówi Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

    Wymiana walut w firmie. Jak to robić z korzyścią dla biznesu?

    Wymiana walut? Pierwsze skojarzenia to zagraniczne wakacje czy kredyt we frankach. Patrząc jednak na oficjalne statystyki wymiany handlowej to firmy operują dziś w wielu walutach. Tym bardziej, że coraz więcej firm prowadzi ekspansję zagraniczną, wychodząc na nowe rynki.

    Zmiany w rachunkowości od 2025 roku. Oprócz JPK KR (księgi rachunkowe) będzie JPK ST (środki trwałe)

    Od 1 stycznia 2025 roku podatnicy objęci podatkiem CIT (osoby prawne) będą mieli obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i wysyłania ich w tej formie do urzędu skarbowego (tzw. JPK CIT). Aktualnie Ministerstwo Finansów konsultuje struktury logiczne pliku JPK_KR_PD oraz pliku  JPK_ST, a także przygotowuje zmianę projektu rozporządzenia wykonawczego w sprawie dodatkowych danych dołączanych do przekazywanych ksiąg.

    Inflacja 2024. Skokowy wzrost w kwietniu poza górną granicę celu inflacyjnego. Prognoza eksperta

    W marcu 2024 r. inflacja będzie najniższa w całym roku. A już w kwietniu nastąpi skokowy wzrost inflacji, która znajdzie się poza górną granicą celu. Taką prognozę przedstawił ekspert Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka. 

    REKLAMA