| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Stypendium stażowe jest zwolnione z opodatkowania PIT

Stypendium stażowe jest zwolnione z opodatkowania PIT

Osoby, realizujące projekty finansowane ze środków Unii Europejskiej, mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT w odniesieniu do dochodów z tego tytułu. Zasada ta wynika wprost z przepisów ustawy o PIT, jednak podatnicy często występują z wnioskiem o interpretację, w celu uzyskania „urzędowego” potwierdzenia prawidłowości swego postępowania.

Stypendium stażowe wypłacane w ramach projektu realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych – korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT.

29.90 złPodróże służbowe - Raporty INFOR - PDF

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 18 października 2012 r. (nr IPTPB2/415-555/12-4/KSM).

Czy środki z otrzymanego stypendium stażowego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki podlegają opodatkowaniu?

Sprawa dotyczyła osoby fizycznej, odbywającej płatny staż przy realizacji projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, konkretnie – z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Kapitał Ludzki.

W związku z tym, podatnik zwrócił się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytał, czy stypendium stażowe otrzymywane ze środków ww. projektu zostanie zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?


Prezentując własne stanowisko, podatnik wskazał, że zwolnienie powinno znaleźć zastosowanie. Powołał się na przepis art. 21 ust 1 pkt 137 ustawy o PIT, a także pismo Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, z którego wynika, że wszystkie świadczenia wypłacane uczestnikom projektów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jako pomoc są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stypendia ze środków UE zwolnione z PIT

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko. 

W uzasadnieniu interpretacji wskazał, że zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o PIT objęci są uczestnicy projektu, tzn. osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu.

VAT od wydatków na realizację projektu finansowanego ze środków UE – czy można odzyskać?

W przedmiotowej sprawie uczestnikiem projektu jest wnioskodawca i to do niego adresowana jest pomoc w postaci stypendium. Mając na uwadze powyższe, organ stwierdził, że przesłanki zwolnienia zostały spełnione i stypendium otrzymywane przez podatnika jest wolne od PIT.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w PwC

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

PAŹ23
TydzieńPWŚCPSN
40293012345
416789101112
4213141516171819
4320212223242526
4427282930310102

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem Infor.pl »