| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są zwolnione z PIT

Stypendia dla wybitnych młodych naukowców są zwolnione z PIT

Stypendia przyznawane przez Ministra Nauki z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, są objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wynikającym z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Dotyczy to także tych stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, które były przyznawane przed 11 października 2012 r., kiedy wszelkie wątpliwości zostały usunięte dzięki wydaniu regulaminu, zatwierdzonego przez Ministra Nauki.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 27 listopada 2012 r. (sygn. I SA/Kr 1255/12).

Stypendia – czy są opodatkowane?

Prestiż i podatki

Sprawa dotyczyła krakowskiego naukowca, który uzyskał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przyznawane z puli stypendiów dla wybitnych młodych naukowców. Jest to jedno z najbardziej prestiżowych stypendiów naukowych w Polsce.

Minister przyznaje to stypendium na podstawie art. 5 pkt 11 oraz art. 28 ust. 2 i ust. 5 ustawy o finansowaniu nauki. Ponadto, kryteria i tryb jego przyznawania zostały uregulowane w rozporządzeniu tegoż Ministra, wydanym 9 września 2010 r. na podstawie upoważnienia zawartego w art. 28 ust. 6 tej samej ustawy.

Naukowiec zastanawiał się, czy stypendium, o którym była mowa powyżej, jest objęte całkowitym zwolnieniem podatkowym, wskazanym w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT.

Przepis ten stanowi, że wolne od podatku dochodowego są różne stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i Prawa o szkolnictwie wyższym, a także „inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (…)”.

Które stypendia są zwolnione z PIT

Warunek dla „innych stypendiów”

Z brzmienia tego przepisu wynika, że może być on stosowany do stypendiów dla wybitnych młodych naukowców, o ile byłyby to stypendia mieszczące się w kategorii „innych stypendiów” wspomnianych w zacytowanym fragmencie.

Oznacza to, że musi być spełniony warunek polegający na tym, że zasady przyznawania stypendium mają być „zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego".

Ten właśnie warunek stał się osią sporu między naukowcem i organami podatkowymi. Na początku naukowiec złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej do właściwego dyrektora IS.

We wniosku prosił o potwierdzenie stanowiska, wedle którego stypendia dla wybitnych młodych naukowców mieszczą się w kategorii „innych stypendiów” wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o PIT i są objęte zwolnieniem podatkowym, jakie wynika z tego przepisu.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »