| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Czy spłata otrzymana w ramach zniesienia współwłasności jest opodatkowana PIT

Gdy spłata jest ekwiwalentna do posiadanego przez podatnika udziału w spadku, to podatnik ten nie otrzymuje w związku z czynnością działu spadku żadnego przysporzenia majątkowego, które przewyższałoby wartością odziedziczoną ułamkową część masy spadkowej. W takiej sytuacji podatnik nie będzie zobowiązany do opodatkowania PIT otrzymanej spłaty. Nie musi jej też wykazywać w żadnej deklaracji podatkowej.

Dział spadku i zniesienie współwłasności ze spłatami

19.00 złJak zarabiać w domu? - PDF

Dnia 22 lipca 2007 r. zmarł podatnik. Na mocy dziedziczenia ustawowego spadek po zmarłym nabyło dwoje jego dzieci – syn i córka, po ½ każdy. Nabycie w drodze spadku zostało stwierdzone prawomocnym postanowieniem Sądu Rejonowego. Jedynym składnikiem masy spadkowej było własnościowe mieszkanie.

Podatek od spadku - vademecum

W dniu 15 listopada 2012 r. na mocy aktu notarialnego rodzeństwo dokonało działu spadku i zniesienia współwłasności mieszkania w ten sposób, że siostra przeniosła na brata własność ½ nieruchomości, w zamian za co brat przekazał jej 145.000 złotych, co stanowi równowartość ½ przedmiotowego mieszkania.

Czy spłata w ramach działu spadku to przychód objęty podatkiem dochodowym?

Pytanie podatnika:

Czy ww. kwota 145.000 zł, stanowiąca spłatę uzyskaną w wyniku działu spadku i zniesienia współwłasności składnika masy spadkowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów zwolnionych na podstawie art. 21, 52, 52a i 52c wymienionej ustawy oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c) prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Natomiast według art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.

Spłaty otrzymane w ramach działu spadku nie podlegają PIT

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). A zatem, data nabycia spadku jest równoznaczna z datą śmierci spadkodawcy.

POLECANE ARTYKUŁY

TERMINARZ

GRU19
TydzieńPWŚCPSN
491234567
50891011121314
5115161718192021
5222232425262728
129303101020304

Poznaj platformę INFORFK

Ostatnio na forum

Narzędzia księgowego

Eksperci infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem Infor.pl »