| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Galeria jako komisant pobiera zaliczkę na PIT od należności za sprzedane obrazy

Galeria jako komisant pobiera zaliczkę na PIT od należności za sprzedane obrazy

Galeria obrazów przyjmuje dzieła artystyczne od twórców, podpisując z nimi umowę komisu. Czy galeria jest płatnikiem podatku dochodowego z tytułu zawarcia umowy komisu z artystą, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie działalności artystycznej?

Odpowiedź KIP:

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych- pobór podatku i zaliczek

Kiedy rozliczyć podatek dochodowy od zaliczki?

Zgodnie z art. 765 Kc, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Obowiązki płatników podatku dochodowego od osób fizycznych określone zostały w art. 41 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.).

Zgodnie z tym przepisem osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu m.in. art. 18 ustawy (przychód z praw majątkowych) są obowiązane jako płatnicy pobierać zaliczki na podatek dochodowy.

Zatem na komisancie (galerii) ciąży obowiązek poboru zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaty komitentowi (artyście) należności za sprzedany obraz.

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PROMAG S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »