| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zwrot kosztów budowy urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego

Zwrot kosztów budowy urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego

Otrzymana z gminy kwota, z tytułu odpłatnego przeniesienia na rzecz gminy, wybudowanego we własnym zakresie przez podatnika urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego, stanowi przychód z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT. Jeżeli to odpłatne przekazanie nastąpiło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Pytanie podatnika:

Podatnik wybudował we własnym zakresie urządzenie wodociągowo - kanalizacyjne, wchodzące w skład sieci magistrali wodociągowej i kanalizacyjnej należącej do gminy. Podatnik zawarł z Gminą umowę odpłatnego przekazania ww. urządzenia. Otrzymał z Gminy wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy oraz informację PIT-8C, celem rozliczenia go w rocznej deklaracji podatkowej.

Czy zwrot ww. wydatków na wybudowanie przedmiotowego urządzenia stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Odpowiedź KIP:

Otrzymana z Gminy kwota, z tytułu odpłatnego przeniesienia na rzecz Gminy, wybudowanego we własnym zakresie przez podatnika urządzenia wodociągowo - kanalizacyjnego, stanowi przychód z odpłatnego zbycia innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli odpłatne przekazanie urządzenia na rzecz Gminy nastapiło po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu.

Jeżeli natomiast, odpłatne przekazanie ww. urządzenia nastąpiło przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło jego wybudowanie – powstanie przychód podlegający opodatkowaniu oraz wykazaniu w zeznaniu rocznym PIT-36, jako przychód z innych źródeł.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK