| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Zmniejszenie udziału – wspólnik ma przychód w PIT

Do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychód uzyskany w związku ze zwrotem wkładu dokonanego na skutek zmniejszenia udziału kapitałowego wspólnika spółki osobowej?

Odpowiedź KIP:

Przychód uzyskany przez wspólnika spółki osobowej w związku ze zmniejszeniem udziału kapitałowego w tej spółce (ale nie związany z wystąpieniem ze spółki osobowej) zaliczany jest do przychodów, o których mowa w art. 18 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o PIT”, tj. do praw majątkowych.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie definiują pojęcia „prawa majątkowe”.

Z kolei art. 18 ustawy o PIT stanowi, iż za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Firma zwraca pracownikowi wydatki z podróży służbowej - skutki w PIT

Podróże służbowe 2013 / 2014

Sprzedaż wierzytelności - opodatkowanie VAT

Wymieniony w tym przepisie katalog przychodów zaliczanych do tego źródła, nie ma charakteru wyczerpującego, o czym świadczy przede wszystkim użyty zwrot „w szczególności”.

Tak więc nie ma przeszkód aby przepisem tym objąć także inne przychody, które zostały uzyskane z tytułu posiadania praw majątkowych, o ile z przepisów nie wynika, że są zaliczane do innego źródła przychodów.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

nazwa.pl

Usługodawca w zakresie rejestracji domen i usług hostingowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »