| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Przychody twórców z aplikacji na smartfony – rozliczenie PIT

Przychody twórców z aplikacji na smartfony – rozliczenie PIT

Zdaniem organów podatkowych przychody osób fizycznych - twórców aplikacji na smartfony - zaliczyć należy do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT (tj. z tytułu korzystania z praw majątkowych). Dotyczy to zarówno przychodów twórcy z tytułu zawarcia umowy licencyjnej, jak też przychodów uzyskanych za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi.

Udostępnianie przez polskie osoby fizyczne aplikacji na smartfony w sklepach internetowych – pytanie podatnika

Czy dobrze rozumiem, że w przypadku jeśli twórca udzieli licencji na używanie programu  i nie prowadzi działalności gospodarczej to uzyskuje przychód z przeniesienia praw majątkowych? Jeśli prowadzi w tym zakresie działalność gospodarczą, to taki też będzie przychód? Jeśli w tym modelu sklep internetowy tylko umożliwia uzyskiwanie przychodów twórcy aplikacji (nie przenosi on licencji na sklep) to będzie to przychód odpowiednio albo z innych źródeł albo z działalności gospodarczej?

Odpowiedź Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów:

W art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o PIT”, ustawodawca wymienił źródła przychodu. W punkcie 3 tej regulacji za źródło takie uznana została pozarolnicza działalność gospodarcza, zaś w punkcie 7 - kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w punkcie 8 lit a-c.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Zgodnie z nim ilekroć w ustawie PIT jest mowa o działalności gospodarczej oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Podkreślić należy, że powyższa definicja działalności gospodarczej ma charakter autonomiczny i jest wiążąca w obszarze regulowanym ustawą o PIT, a więc w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Przy kwalifikacji uzyskiwanych przychodów na gruncie ustawy o PIT, nie przesądza też okoliczność czy podatnik posiada status przedsiębiorcy w rozumieniu odrębnych przepisów, np. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz czy dokonał rejestracji w organie ewidencyjnym i statystycznym jako osoba prowadząca działalność gospodarczą.

W świetle powyższego, opisane w wystąpieniu przychody osób fizycznych - twórców aplikacji na smartfony - zaliczyć należy do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT.

Zostały one bowiem wymienione w art. 18 jako przychody z praw majątkowych (prawa autorskie), a jednocześnie nie zostały zaliczone do przychodów z działalności gospodarczej na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy PIT (tj. przychodem z działalności gospodarczej jest odpłatne zbycie wartości niematerialnych i prawnych ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych; zgodnie z art. 22b ustawy o PIT amortyzacji podlegają nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania m.in. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje).

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Verum Audyt

Audyt. Usługi księgowe. Doradztwo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »