| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Spłata cudzego kredytu nie uprawnia do zwolnienia z PIT

Przeznaczenie środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu na spłatę kredytu zaciągniętego przez inną osobę – nawet przez małżonka przed ślubem – nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe. Niemożliwe jest zatem z tego tytułu skorzystanie ze zwolnienia podatkowego. Prawo do niego ma jedynie ten, kto zawarł umowę kredytu.

Zaciągnięcie kredytu przez podatnika

Z analizy treści przepisu wynika więc, że spłacony kredyt musi spełniać wymagania, które ustawa ściśle określa. Już z literalnego brzmienia przepisu wynika, że ów kredyt musi być zaciągnięty przez podatnika na jego osobiste cele mieszkaniowe, które m.in. obejmują budowę własnego domu.

Podatnikiem jest zaś osoba, u której powstał z tytułu sprzedaży nieruchomości obowiązek podatkowy. Oznacza to, że o ile kredyt został zaciągnięty przez inną osobę, to jego spłata nie stanowi wydatku na własne cele mieszkaniowe.

W konsekwencji, wydatkowanie przychodu uzyskanego z dokonanej sprzedaży lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu zaciągniętego wyłącznie przez małżonka nie uprawnia drugiego małżonka do skorzystania ze zwolnienia podatkowego od podatku dochodowego od osób fizycznych. Należne jest zatem opłacenie od tego dochodu 19% podatku dochodowego.

Źródło: pisemna interpretacja przepisów prawa podatkowego Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 27 marca 2014 r. (nr ITPB2/415-2/14/IB)

Opracowała Magda Dubiel

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK