| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

PIT od dochodów z najmu - wybór źródła przychodów

Wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca (także organy podatkowe) pozostawia co do zasady osobie oddającej rzecz w najem, niezależnie od ilości lokali będących przedmiotem najmu. Wyjątek występuje jedynie wtedy, gdy przedmiotem ów stosunku są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności.

Wynika to z interpretacji przepisów prawa dokonanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu 1 kwietnia 2014 r.

Najem poza prowadzoną działalnością gospodarczą

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu rysunków i projektów w zakresie budowy, przebudowy i remontów dróg, ulic, parkingów, placów, chodników oraz analizy kosztowe. W 2013 r. nabył na rynku wtórnym lokal mieszkalny pozostając w związku małżeńskim do majątku osobistego (w małżeństwie obowiązywał ustrój rozdzielności majątkowej). Lokal został nabyty w celu oddania go w najem prywatny, co nastąpiło w październiku 2013 r., a dochody z niego są opodatkowane na zasadach ogólnych z możliwością zmian na ryczałt ewidencjonowany w następnych latach podatkowych. Lokal nie jest w żaden sposób wykorzystywany w działalności gospodarczej. 

W związku z zaistniałą sytuacją pojawiły się wątpliwości co do tego, czy liczba lokali oddawanych w najem przesądza o zakwalifikowaniu przychodów z ich wynajmu do przychodów z działalności gospodarczej czy też wybór w zakresie kwalifikacji przedmiotu najmu niebędącego składnikiem majątku w prowadzonym przedsiębiorstwie pozostawiono podatnikowi.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w wydanej przez siebie interpretacji stwierdził, że decyzja o sposobie zakwalifikowania przychodów z wynajmu należy wyłącznie do osoby oddającej nieruchomość w najem. Nie ma na to wpływu liczba wynajmowanych lokali.

Najem i działalność gospodarcza jako źródła przychodu

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów ww. ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1: pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3) oraz najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6). 

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą. 

Na tle przedstawionych regulacji prawnych należy stwierdzić, że najem stanowi odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów, choć może także istnieć najem, który prowadzony jest w ramach działalności gospodarczej i opodatkowany PIT, jak przychody z tej działalności. 

PIT-11 w 2015 r. w formie papierowej - składany do 31 stycznia

Deklaracje PIT i CIT wyłącznie przez internet od 2015 roku

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Decyzja należy do podatnika

Co do zasady, wybór kwalifikacji i sposób rozliczenia przychodów z najmu ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzecz w najem. Jedynie w przypadku, gdy przedmiotem najmu są składniki majątku związane z działalnością gospodarczą albo najem jest przedmiotem tej działalności wynajmowanie nieruchomości traktowane jest jako pozarolnicza działalność gospodarcza (14 ust. 2 pkt 11). 

Należy również podkreślić, że powołane przepisy nie regulują kwestii związanych z zasadami zawierania umów najmu, w tym także ilości lokali (mieszkań), które mogą być przedmiotem najmu prywatnego. W świetle powyższego wybór kwalifikacji i sposobu rozliczania przychodów z tytułu najmu nie jest ograniczony ilością posiadanych lokali (mieszkań), lecz charakterem zawartych umów najmu tych lokali, które nie stanowią składników związanych z działalnością gospodarczą. 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK