| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów podlegają opodatkowaniu

Alimenty na rzecz dziecka, które nie ma ukończonych 25 lat korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast odsetki z tytułu nieterminowej spłaty alimentów są opodatkowane i muszą zostać wykazane jako przychód w zeznaniu rocznym, za rok w którym zostały wpłacone.

Czy małoletnie dziecko może być stroną postępowania podatkowego

Ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia dla odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty alimentów

W myśl art. art. 481 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) odsetki za zwłokę (opóźnienie) stanowią świadczenie uboczne, niezależnie od tego, czy i w jakiej wysokości podatnik poniósł szkodę. Odsetek za zwłokę nie można utożsamiać z odszkodowaniem (naprawieniem szkody), stąd otrzymane odsetki za zwłokę w wykonywaniu zobowiązania są co do zasady przychodem wierzyciela podlegającym opodatkowaniu.

Natomiast ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia od podatku odsetek z tytułu nieterminowej wypłaty alimentów, tj. świadczenia innego niż świadczenie z tytułów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stąd odsetki wypłacone podatniczce przez ojca jej dziecka z powyższego tytułu stanowią dla niej przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym opodatkowaniu będzie podlegać kwota tych odsetek co w konsekwencji wiąże się z powinnością wykazania ich jako przychód w zeznaniu rocznym za rok, w którym zostały wpłacone.


Autor: Anna Borkowska

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK