| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Wczytaj dane z Portalu Podatkowego i rozlicz PIT-a jeszcze prościej

Udostępnienie przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionego PIT-a-37 (tzw. PIT PFR – Pre-Filed tax Return) ucieszyło już wielu podatników. E-pity idą jeszcze dalej. Aplikacja jest pierwszym na rynku programem do PIT-ów, który pozwala wykorzystać udostępnione dane do wypełnienia także innych deklaracji niż proponowany przez Ministerstwo Finansów PIT-37. Wczytanie danych umożliwia skorzystanie z dobrodziejstw nowej usługi również osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy i jeszcze bardziej automatyzuje coroczny obowiązek rozliczenia się z fiskusem.

Jak wypełnić PIT w aplikacji e-pity, korzystając przy tym z uproszczeń  PFR?

Z PIT-a PFR, czyli udostępnionej przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełnionej deklaracji, jak na razie, skorzystać mogą wyłącznie osoby rozliczające się za pomocą deklaracji PIT-37 (przygotowywanych na podstawie PIT-11, PIT-8C lub PIT-R), czyli przede wszystkim zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, zlecenia i o dzieło. Aplikacja e-pity, stanowiąc pewnego rodzaju „nakładkę” na usługę przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, dodaje do niej praktyczne funkcjonalności i otwiera ją na podatników składających także inne deklaracje, np. PIT-36. W skrócie wygląda to tak, że program e-pity pobiera dane z Portalu Podatkowego MF, pozwala je wygodnie uzupełnić lub dodać do nich informacje wpisane w poprzednich latach przez osoby już korzystające z aplikacji.

Udostępniona przez Ministerstwo Finansów wstępnie wypełniona deklaracja PIT-37, nie zawiera danych o dodatkowych przychodach, które jesteśmy zobowiązani uzupełnić samodzielnie, modyfikując wstępnie wypełniony PIT PFR. Program e-pity, pobiera dane z Portalu Podatkowego MF, a następnie pomaga uzupełnić PIT-a o dodatkowe przychody oraz zweryfikować koszty, uwzględniając przysługujące ulgi i odliczenia. Aplikacja pamięta również dane podatnika i jego rodziny z lat poprzednich (wersja desktop), niezbędne do skorzystania z ulg np. na dzieci oraz wysyłki e-deklaracji. Program prowadzi podatnika krok po kroku, nie pozwalając zapomnieć o możliwych ulgach podatkowych oraz daje możliwość odliczenia 1% na dowolną organizację pożytku publicznego.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

E-pity pozwalają na korzystanie z usługi PFR zarówno online, jak i w wygodnym programie pobranym na komputer. W każdej chwili można przerwać proces rozliczania deklaracji, zapisać dane i w dogodnym momencie do nich wrócić. Co istotne, dzięki usłudze PIT PFR w aplikacji e-pity, podatnicy wypełnią nie tylko PIT-37, ale także wygodnie przygotują roczną deklarację PIT-36 dedykowaną osobom prowadzącym działalność gospodarczą, uzyskującym przychody z najmu czy z zagranicy. Pobrane z Portalu Podatkowego MF dane wystarczy tylko uzupełnić o brakujące kwoty z zakresu prowadzonej działalności gospodarczej. Po uzyskaniu pełnomocnictwa do działania w imieniu klienta, z usługi wstępnie wypełnionego PIT PFR w aplikacji e-pity, mogą korzystać także doradcy podatkowi oraz biura rachunkowe.

Wypełnioną deklarację, przygotowaną w oparciu o wstępnie wypełnionego PIT-a PFR, można wysłać w e-pity elektronicznie do systemu e-Deklaracje.gov.pl, otrzymując mailem Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), ale także wydrukować czy zapisać na komputerze.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

PFR w polskim wydaniu to przyjaźnie zaprojektowana i dobrze wdrożona usługa. Wczytanie przez podatnika udostępnionych danych pozwala jeszcze szybciej rozliczyć się z fiskusem i kolejny raz udowadnia, że dobre rozwiązania z zakresu e-administracji mogą powstać na styku systemów informatycznych administracji publicznej oraz firm komercyjnych i zaangażowaniu społeczności użytkowników – mówi Adam Mielcarski, wiceprezes zarządu e-file sp. z o.o., producenta aplikacji e-pity – Cieszymy się, że dzięki temu rozwiązaniu zyskują przede wszystkim podatnicy, a rozliczenie PIT-a staje się jeszcze prostsze.

Korzystaj z PFR podając zestaw najprostszych danych

Warunkiem wczytania danych PFR do aplikacji e-pity jest podanie prawidłowych informacji uwierzytelniających: imienia i nazwiska, numeru PESEL lub NIP, daty urodzenia oraz sumy przychodów za 2014 r. z deklaracji PIT-11, PIT-8C lub PIT-R. W samej aplikacji, pięciokrotna nieudana próba pobrania wstępnie wypełnionego PIT-a, blokuje możliwość skorzystania z usługi PFR, co w praktyce, uniemożliwia podszycie się pod podatnika.

Transmisja danych pomiędzy aplikacją e-pity (serwerami firmy e-file), a Portalem Podatkowym (serwerami Ministerstwa Finansów), odbywa się z wykorzystaniem algorytmów szyfrowania danych (SSL), a w chwili wczytania ich do programu, dane są automatycznie usuwane z serwerów e-file. W wersji desktop programu e-pity, istnieje również opcja wczytywania danych bez udziału serwera e-file. Jest to zgodne z żelazną zasadą firmy e-file, producenta aplikacji e-pity i pomysłodawcy jej integracji z usługą PFR, by ze względów bezpieczeństwa nie przechowywać żadnych danych wprowadzanych przez podatników do programu. Są one zapisywane wyłącznie na komputerze osoby wypełniającej deklarację.

Samochód w firmie 2015 – multipakiet

O czym należy pamiętać

Usługa wstępnie wypełnionego PIT-a PFR, przygotowanego przez Administrację Podatkową, nie zwalnia podatnika z odpowiedzialności za rozliczenie wszystkich przychodów. Aplikacja e-pity dba o to, by podatnik nie tylko nie zapomniał uwzględnić wszystkich przychodów, ale także by mógł zmodyfikować koszty i rozliczyć wszystkie przysługujące mu ulgi i odliczenia.

W okresie 2 tygodni betatestów obsługi PFR w e-pity podatnicy wczytali 15 tys. wstępnie przygotowanych deklaracji PIT. Od 14 kwietnia 2015 r. program e-pity z obsługą PFR można pobrać lub uruchomić online na stronie: www.e-pity.pl.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK