| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Czy zleceniobiorca może przejść na podatek liniowy

Czy zleceniobiorca może przejść na podatek liniowy

Chcę rozpocząć działalność gospodarczą. W jej ramach będę wykonywał te same czynności co poprzednio, z tym że nie byłem pracownikiem, ale zleceniobiorcą. Czy to oznacza, że będę mógł skorzystać z podatku liniowego od działalności gospodarczej?

Tak

Zgodnie z art. 30c ustawy PIT, jeśli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania w formie podatku w stałej wysokości 19 proc., uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania podatkiem liniowym i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Natomiast nie jest przeszkodą do korzystania z podatku w wysokości 19 proc. wcześniejsze (a nawet równoległe) realizowanie umów zlecenia, nawet gdy ich przedmiotem są takie same czynności, które wchodzą w zakres działalności gospodarczej.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »