| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Jak manager powinien opodatkować swój dochód

Jestem wspólnikiem spółki jawnej. Spółka świadczy usługi managerskie na rzecz innych podmiotów. W ramach tych usług zarządzam np. spółką X Sp. z o.o. Nie jestem jednocześnie związany z żadną z tych spółek umową o pracę. Czy mój dochód, jako wspólnika z tytułu udziału w zysku spółki jawnej X, powinien być zaliczony do dochodów z tytułu działalności gospodarczej ? I w związku z tym czy mogą być opodatkowane według 19% stawki liniowej ?

W myśl art. 5b ust. 2 ustawy o PIT jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niemająca osobowości prawnej - przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, uznaje się za przychody z działalności gospodarczej.

Warto zauważyć też, że wg art. 8 ust 1 ustawy o PIT przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną (np. spółka jawna lub spółka cywilna) u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego udziału w spółce. Przychodów tych nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Tak samo nie łączy się z innymi przychodami przychodów z działalności gospodarczej.

Zatem manager, będący wspólnikiem spółki jawnej, uzyskujący dochody z tytułu udziału w tej spółce nie może być uznany za osoba uzyskująca przychody z działalności wykonywanej osobiście. Dochody managera pochodzą w tym przypadku z działalności gospodarczej i można je opodatkować podatkiem liniowym 19%.

Warto zauważyć, że ostatnio organy podatkowe zmieniły swą interpretację (mimo, że przepisy się w tym zakresie nie zmieniły) i odmawiają wspólnikom managerskich spółek jawnych prawa opodatkowania podatkiem liniowym. Jednak sądy administracyjne bronią podatników przed taką niekorzystną interpretacją. Przykładem jest wyrok WSA w Warszawie z 18 kwietnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 220/08), w którym stwierdzono m.in.:

(...) przychody uzyskiwane przez Skarżącego z udziału w spółce jawnej uchylają się spod działania art. 13 pkt 9 u.p.d.o.f. i tym samym stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej należy uznać za błędne. W tej sytuacji zastosowanie znajduje art. 5b ust. 2 u.p.d.o.f., co oznacza, że przychody te będą przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 9a ust. 2 u.p.d.o.f podatnicy osiągający dochody z tego źródła mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

Uwaga! Z ostatniej chwili.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiu sędziów podjął 26 kwietnia 2010 r. uchwałę (sygn. akt II FPS 10/09), że wspólnicy spółki jawnej świadczącej usługi zarządzania przedsiębiorstwem nie mogą rozliczać się podatkiem liniowym, a zatem nie mogą też ustalać kosztów jak przedsiębiorcy. Zatem wszystko wskazuje na to, że sądy administracyjne już nie będą bronić spółek menadżerskich przed fiskusem.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Majszak

Ekspert z zakresu odszkodowań i ubezpieczeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »